Dzisiaj jest: 4.7.2020, imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

Kod kreskowy, czy kod 2D, co lepiej usprawni Twój magazyn?

Dodano: rok temu Czytane: 675 Autor:
Redakcja poleca!

Technologia kodu kreskowego oraz kody 2D już od lat usprawnia rozmaite procesy biznesowe. Co wybrać, żeby usprawnić Twoją logistykę?

Kod kreskowy, czy kod 2D, co lepiej usprawni Twój magazyn?

Spojrzenie na technologię.

Kod kreskowy to technologa użytkowana w sposób komercyjny od wczesnych lat siedemdziesiątych. Budowa kodu kreskowego polega na równoległym ułożeniu linii czarnych i białych, z zachowaniem odpowiedniego marginesu. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego sprzętu czytającego kod kreskowy (czytnik kodów kreskowych) możliwy jest odczyt zawartości kodu. Kod dwuwymiarowy zaś, to opracowany na początku lat dziewięćdziesiątych sposób kodowania danych, którego budowa polega  na umieszczeniu wewnątrz wzorca dużej licznych kwadratowych modułów. Kod dwuwymiarowy (zwany również kodem Datamatrix) pozwala na umieszczenie w jego wnętrzu dużo większej liczbu informacji niż w standardowym kodzie jednowymiarowym (kodzie kreskowym). Możliwość korekcji błędów podczas odczytu kodu kreskowego pozwala również na poprawne odczytanie zawartości tego kodu nawet w przypadku jego znacznego uszkodzenia. Do odczytu kodów dwuwymiarowych służą specjalne skanery kodów posiadające tak zwany „imagerowy” moduł odczytu(odczyt na zasadzie analizy obrazu, a nie skanu laserowego jak w przypadku kodów jednowymiarowych).

Zastosowanie kodów kreskowych i kodów dwuwymiarowych w logistyce wewnętrznej

Obie technologie skanowania pomagają lepiej organizować procesy logistyki wewnętrznej. W świecie dzisiejszej logistyki kluczową wydaje się być kwestia zastosowania odpowiedniego oprogramowania do zarządzania magazynem. System WMS (warehouse management system) to zaawansowane oprogramowanie do zarządzania procesami magazynowymi. Ujmując rzecz w bardzo dużym skrócie WMS organizuje procesy przyjęcia do magazynu, składowania w magazynie oraz wydania z magazynu. Każdy z tych procesów może, a nawet musi być wspomagany przez zaawansowane technologie kodowania: kody kreskowe oraz kody dwuwymiarowe. Na pewno zastanawiacie się, która technologia jest lepsza w kontekście jej zastosowania w logistyce magazynowej. W naszym przekonaniu i z naszych praktycznych obserwacji wynika, że technologia kodu dwuwymiarowego jest stosowana rzadziej, głównie ze względu na ograniczenia technologiczne- chodzi o możliwość odczytu takiego kodu przez urządzenia typu czytnik kodów kreskowych, czy kolektor danych. Odczyt kodu 2D jest po prostu droższy. Przyjmując jednak, że magazyn posiada techniczne możliwości odczytu kodu typu datamtrix można kombinować obie technologie. Kod kreskowy może być zastosowany jako identyfikator rejestracji, czy oznaczenie miejsc regałowych, w przypadku oznaczeń lokacji, które są narażone na uszkodzenia na przykład lokacji paletowych lepiej zastosować kod dwuwymiarowy (posiada on mechanizm zabezpieczający odczyt nawet w przypadku częściowego uszkodzenia).

HIT-Kody Kreskowe Twój ekspert w obszarze WMS

System WMS wsparty technologią opartą o kod kreskowy oraz kod dwuwymiarowy to domena poznańskiego integratora systemów WMS- HIT-Kody Kreskowe. Już od ponad dwudziestu lat pomagamy naszym Klientom ulepszać ich logistykę wewnętrzną zmieniając ten obszar w obszar znacznej przewagi technologicznej.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)