Dzisiaj jest: 4.7.2020, imieniny: Aureli, Malwiny, Zygfryda

Planowanie instalacji elektrycznej w pomieszczeniach mieszkalnych

Dodano: rok temu Czytane: 1071 Autor:
Redakcja poleca!

Dla użytkowników budynków mieszkalnych instalacja elektryczna kojarzy się tylko z gniazdkami i włącznikami występującymi na ścianach.

Planowanie instalacji elektrycznej w pomieszczeniach mieszkalnych
Aby służyła ona długo i była wygodna, powinna być zaplanowana i odpowiednio przygotowana przez prace instalacyjne. Pamiętać należy o zachowaniu odpowiednich parametrów oraz wymogów do stosowanych zabezpieczeniach.
 

Planowanie układu instalacji w budynku

Już w fazie projektowania budynku powinny być naniesione wszystkie punkty instalacji elektrycznej. Rozmieszczenie gniazdek i przyłączy elektrycznych musi być dopasowane do funkcji, jaką będzie spełniało pomieszczenie. W ten sposób ułatwi to użytkowanie sprzętu elektrycznego oraz pozwoli uniknąć późniejszych przeróbek lub modyfikacji. Duże znaczenie mają odpowiednie kable elektryczne . Projekt powinien zakładać wybór jednego z wariantów podłączeń. Do wyboru inwestor ma układ kabli łączonych w puszkach lub bezpośrednie podłączenie przewodów z każdego punktu od skrzynki z zabezpieczeniami.
 

Dopasowanie lekcji do potrzeb użytkownika

W zależności od tego, jakie urządzenia będą funkcjonowały w mieszkaniu, należy dobrać przyłącza do instalacji dwufazowej oraz trójfazowej. Przyłącza takie różnią się ilością kabli oraz ich przekrojem spowodowanym większym obciążeniem podczas pracy urządzeń. Wiąże się to również z odpowiednimi zabezpieczeniami stosowanymi w skrzynce rozdzielczej. W ten sposób będzie można bezpiecznie użytkować sprzęt elektryczny bez ryzyka uszkodzenia całej instalacji. Należy pamiętać o wykonaniu instalacje zgodnie z normami prawa budowlanego i zastosowaniu również kabli ochronnych i gniazd z uziemieniem.
 

Oddzielne instalacje do zasilania oświetlenia

Dużą uwagę należy zwrócić planowany układ oświetlenia, ponieważ takie instalacje są trudne do modernizacji i przeróbek. Musi być wcześniej ustalone, jakie będą montowane źródła światła, co ułatwia instalację lamp o większej ilości żarówek. Dzięki dwóm oddzielnym kablom zasilania można używać części lub wszystkich źródeł światła.

Przy instalacji należy zachować parametry wyznaczone w projektach budowlanych i wprowadzać ewentualne zmiany, jeżeli planowana jest większa moc urządzeń lub zmieniony ich typ. Uchroni to obiekt przed uszkodzeniami związanymi z przypaleniem lub przegrzaniem się instalacji.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)