Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Najpopularniejsze mity na temat fotowoltaiki

Dodano: 3 lata temu Czytane: 2311 Autor:
Redakcja poleca!

Instalacje fotowoltaiczne to wciąż nowe technologie, które w naszym kraju zyskały popularność dość niedawno.

Najpopularniejsze mity na temat fotowoltaiki
Z tych względów wokół paneli słonecznych i ich wykorzystania powstało wiele mitów. Dziś obalimy te najpopularniejsze.
 

Panele słoneczne nie działają w pochmurne dni

Systemy fotowoltaiczne nie przestają działać, kiedy na niebie pojawiają się chmury – nawet w przypadku gęstego zachmurzenia. Do Ziemi przez warstwę chmur dociera promieniowanie rozproszone. Jego ilość jest, co prawda, zdecydowanie mniejsza niż w bezchmurne dni, ale mimo tego instalacja nie przestaje pracować. Każdy model paneli słonecznych zawiera w swojej karcie katalogowej informacje o tym, z jaką mocą pracuje w różnych warunkach oświetleniowych i można dzięki nim przekonać się, że również w przypadku zachmurzenia instalacja działa.

W Polsce jest za mało słońca

Jednym z najpopularniejszych mitów na temat fotowoltaiki jest stwierdzenie, ze w naszym kraju ilość i natężenie promieniowania słonecznego jest zbyt niskie, by instalacje fotowoltaiczne okazały się opłacalne. Warto wiedzieć, że mapy nasłonecznienia Polski wskazują, że na większości  obszaru kraju nasłonecznienie w ciągu roku wynosi ponad 1000 kWh/m². Taka ilość energii całkowicie wystarcza do rozwoju energetyki słonecznej.

Inwestycja w fotowoltaikę się nie zwróci

Kolejny mit związany z fotowoltaiką. Inwestycja zwraca się bowiem w krótszym lub dłuższym czasie. Zależy to od wielu czynników: szacowanej średniorocznej produkcji prądu, mocy i usytuowania paneli, średniej ceny 1 kWh, kosztu instalacji i zmiany cen prądu w czasie. Należy również pamiętać, że inwestycja we własną elektrownię fotowoltaiczną to perspektywa najbliższych 20-30 lat. Więcej na temat opłacalności instalowania paneli słonecznych znajdziesz na stronie https://fotowoltaikaonline.pl. Dowiesz się tam również o możliwych sposobach na obniżenie kosztów inwestycyjnych. Istnieje bowiem szereg dostępnych systemów wsparcia – dotacje, preferencyjne kredyty z częściowym umorzeniem środków czy promocje czyniące instalacje fotowoltaiczne realnymi rozwiązaniami służącymi oszczędzaniu pieniędzy poprzez  generowanie  energii elektrycznej z własnego odnawialnego źródła i uniezależnieniu się od podwyżek cen prądu.

Ogniwa nie wymagają konserwacji

Należy wiedzieć, że panele słoneczne trzeba myć. Pyłki unoszące się w powietrzu czy zalegający śnieg w trakcie zimowych miesięcy może mieć wpływ na zmniejszenie wydajności, zasłaniając dostęp promieniowania. Sposób konserwacji ogniw, jest opisany w karcie produktu. Dobrym rozwiązaniem informującym o konieczności umycia paneli są czujniki spadku aktywności. Dzięki nim można dokładnie określić, kiedy instalacja wymaga czyszczenia. Samo mycie nie jest trudne i czasochłonne – wystarczy woda i delikatna ścierka na wysięgniku.

Najpopularniejsze mity na temat fotowoltaiki wiążą się z faktem, że stosowanie paneli słonecznych nie jest jeszcze w Polsce tak rozpowszechnione, jak w innych krajach europejskich. Jednak zapoznanie się z rzetelnymi informacjami na temat odnawialnych źródeł energii pozwoli na oszacowanie korzyści związanych z inwestycją i rozważenie jej przeprowadzenia w przypadku swojego gospodarstwa domowego.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)