Dzisiaj jest: 21.9.2021, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Jak zoptymalizować koszty energii elektrycznej w firmie?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 697 Autor:
Redakcja poleca!

Koszty prowadzenia firm są wysokie. Podatki, VAT, pensje pracowników, reklama, sprzęty. Tak można wymieniać w nieskończoność.

Jak zoptymalizować koszty energii elektrycznej w firmie?

Nie wszędzie można szukać oszczędności i nie wszędzie powinno się jej szukać. Jest jednak jedna z kwestii, nad którą warto się pochylić – czy można zmniejszyć rachunki za prąd?

Prąd w firmie jest niezbędny

Trudno wyobrazić sobie działalność jakiegokolwiek przedsiębiorstwa bez prądu. Praktycznie wszystko obecnie jest zasilane prądem. Komputer, telefon, drukarka. Najbardziej podstawowe elementy biurowego wyposażenia nie mogą działać bez stałego dostępu do zasilania. Wiele firm komputerowych czy informatycznych, ale także duże firmy z innych branż, posiadają własne serwerownie. Pomieszczenia te wypełnione są serwerami, które nie mogą być odłączone nawet na kilka minut, dlatego nie dość, że czerpią energię non stop, to jeszcze potrzebne są dodatkowe agregaty. Ponadto serwerownie wyposażone są w klimatyzatory, które również muszą pracować bez przerwy, przez cały rok.

Pakiety i taryfy

Cena prądu zależna jest od wybranej taryfy. Nie wszyscy właściciele firm to wiedzą, ale istnieje możliwość zmiany taryfy na bardziej korzystną. Często wynajmując biuro jesteśmy już związaniu z danym dostawcą i otrzymujemy gotową informację na temat wybranej taryfy. Wydaje nam się, ze nie możemy dokonać zmiany. Nic bardziej mylnego. W dowolnej chwili możemy wybrać i zmienić dostawę.

Prąd dla firm z założenia jest droższy niż ten do domów prywatnych. Plusem jest jednak to, że w zależności od działalności możemy dobrać pakiety, które pozwolą nam płacić mniej w godzinach naszej pracy, np. w godzinach rannych czy po południu. Niestety godziny szczytu, czyli miedzy 12 a 16, kiedy większość firm pracuje, zawsze są najdroższe.

Więcej na temat prądu dla firm dowiesz się na: https://poprostuenergia.pl/dlaczego-prad-dla-firm-jest-drozszy/

Niższe rachunki na prąd – zmiana nawyków

Poza kwestiami leżącymi po stronie samego prowadzenia firmy, warto także pomyśleć o wymianie sprzętów na bardziej energooszczędne. Wystarczy wyższej klasy lodówka, mikrofalówka, czy ekspres do kawy, by w ciągu roku zauważyć oszczędności. Podobnie w dobrej jakości oświetleniem, komputerami, czy systemem wentylacji, który ograniczy zużycie klimatyzatorów latem i grzejników zimą.

Skuteczna optymalizacja kosztów w firmie to połącznie wspólnych działań i wysiłków. Należy pamiętać, by pracownicy gasili światło, wyłączali komputery, nie zostawiali ładowarek w kontakcie, i mądrze używali sprzętów. Wszystkie te drobne zadania sprawią, że z czasem zauważalne będą niższe rachunki a rosnące ceny prądu nie będą tak straszyć. Czasem wymiana żarówek na energooszczędne pozwala na oszczędności rzędu kilkuset złotych rocznie. Warto ciąć koszty tak, by nikt na tym nie ucierpiał.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)