Dzisiaj jest: 21.9.2021, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Ciepło odpadowe – czy jego wykorzystanie ma sens?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1988 Autor:
Redakcja poleca!

Ciągły rozwój cywilizacyjny i technologiczny sprawia, że potrzeby energetyczne całego globu stają się coraz większe.

Ciepło odpadowe – czy jego wykorzystanie ma sens?

Fakt ten wymusza konieczność znalezienia nowych źródeł energii lub usprawnienia wszelkich procesów w taki sposób, by były one jak najbardziej wydajne. Odpowiedzą na taki stan rzeczy w ostatnich latach stało się wykorzystanie ciepła odpadowego. Czy ma to w ogóle sens?

Czym jest ciepło odpadowe?

Niemal wszystkie procesy przemysłowe oraz chemiczne związane są z przemianami energii. Część z niej wykorzystywana jest do zasilania maszyn czy układów, natomiast spore zasoby powstają jako skutek uboczny ich działania. Niezwykle często zdarza się, że są one rozpraszane w postaci ciepła i w żaden sposób się ich nie wykorzystuje. W takim przypadku mamy właśnie do czynienia z ciepłem odpadowym.

Potencjał ciepła odpadowego

Chociaż może wydawać się to zupełnie niemożliwe, to w przypadku niektórych procesów przemysłowych, straty energii mogą sięgać nawet 60-70%. Patrząc z szerszej perspektywy, są to ogromne ilości ciepła, które mogą być spożytkowane w lepszy sposób niż rozpraszanie. Wdrażanie procesów odzyskiwania ciepła odpadowego wiąże się z kilkoma korzyściami.

 

Ciepło odpadowe - wykorzystanie

 

Na pierwszy plan wysuwa się zwiększenie wydajności, co bez wątpienia jest priorytetem dla wielu przedsiębiorstw. Odpowiednie zużytkowanie energii w postaci ciepła może także obniżać koszty funkcjonowania zakładu. Nie bez znaczenia jest także fakt, że proces taki może obniżać zapotrzebowanie energetyczne, a tym samym przyczyniać się do zmniejszenia wykorzystania nieodnawialnych źródeł energii.

W jaki sposób można wykorzystać ciepło odpadowe?

Energię w tej postaci najpowszechniej wykorzystuje się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wykorzystanie ciepła i jego właściwości do ogrzewania pomieszczeń lub nawet budynków. Doskonałym przykładem może być zastosowanie chłodnic wodnych do chłodzenia maszyn. Woda, która odbiera ciepło w ten sposób, może wyeliminować konieczność istnienia innych instalacji ogrzewania, lub istotnie obniżyć ich znaczenie.

Kolejny sposób na pożyteczne zużytkowanie ciepła odpadowego, to jego przemiana w energię elektryczną. Nowoczesne rozwiązania opierają się na procesach termodynamicznych, a ściślej na tak zwanym Obiegu Organicznym Rankine’a (ORC). Systemy takie pozwalają zmniejszyć zapotrzebowanie na energię pochodzącą z zewnętrznych źródeł nawet o 20%.

Podsumowanie

Ciepło odpadowe to energia, która może być z powodzeniem odzyskiwana i wykorzystywana. Jej przetwarzanie wiąże się z szeregiem korzyści, które pozytywnie wpływają nie tylko na kondycję przedsiębiorstwa, ale też środowisko.

Więcej o cieple odpadowym przeczytasz na https://trendywenergetyce.pl/cieplo-odpadowe-o-co-chodzi-jak-to-wykorzystac

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)