Dzisiaj jest: 21.9.2021, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Jak wybrać najkorzystniejszą taryfę energetyczną dla Ciebie i Twojego domu?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1211 Autor:
Redakcja poleca!

Wybór taryfy energetycznej powinien zostać podyktowany czasem, w którym najintensywniej korzystamy z urządzeń elektrycznych.

Jak wybrać najkorzystniejszą taryfę energetyczną dla Ciebie i Twojego domu?

Stała cena za prąd sprawdzi się tylko w nielicznych przypadkach, gdyż zdecydowana większość z nas w ciągu dnia przebywa poza domem największą ilość energii elektrycznej  wykorzystując wieczorami lub w weekendy. Jaką taryfę zatem wybrać i co zrobić, aby  obniżyć rachunki za energię?

Taryfa dla gospodarstw domowych

Taryfy dedykowane gospodarstwom domowym oznaczone są literą “G” oraz dodatkowymi symbolami w postaci cyfr, a w niektórych przypadkach także liter. W praktyce mamy zatem do czynienia z taryfą G11, G12 oraz G12w.. Warto rozszyfrować owe oznaczenia, aby dowiedzieć się, czym charakteryzuje się każda z przedstawionych taryf i czy jest ona dopasowana do naszych potrzeb.

  • Taryfa G11 - to najpopularniejsza taryfa z którą możemy się spotkać w większości gospodarstw domowych. Gwarantuje ona stałą cenę prądu przez całą dobę. Osoby, które się na nią zdecydują nie muszą zastanawiać się w jakie dni tygodnia lub w jakich godzinach zużywają najwięcej energii elektrycznej. Z pewnością w niektórych przypadkach będzie to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy trudno jednoznacznie określić, o jakiej porze najczęściej przebywamy w domu.
  • Taryfa G12 - nazywana bywa również taryfą dwustrefową, gdyż dzieli dobę na dwie strefy, od których zależna jest cena energii elektrycznej. Oznacza to, że w tzw. godzinach pozaszczytowych, czyli między 22.00 a 6.00 oraz 13.00 a 15.00 za energię zapłacimy mniej. Pozostałe godziny (6.00-13.00 oraz 15.00-22.00) wiążą się z nieco wyższą stawką. To dobry wybór dla osób, które większość dnia spędzają poza domem, a z  urządzeń elektrycznych korzystają nocą lub koło południa.
  • Taryfa G12w - od taryfy G12 różni ją litera “w”, oznaczająca weekend. W praktyce wygląda to zatem tak, że strefa z tańszą energią obowiązuje w godzinach nocnych, między 22.00 a 6.00 i w weekendy, czyli od piątku od godz. 22.00 do poniedziałku do godz. 6.00. To wygodne rozwiązanie dla osób, które porządki planują właśnie na weekend i w tym okresie najwięcej czasu spędzają w domu.

Którą taryfę wybrać, aby zaoszczędzić na energii elektrycznej?

Najpierw trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakie dni i w jakich godzinach najczęściej korzystamy z energii? Jeżeli nie ma to dla nas większego znaczenia, to najlepszym wyborem okaże się taryfa G11. Jeżeli jednak pracujemy w trybie 8-godzinnym i przez cały ranek oraz większość popołudnia jesteśmy poza domem, to lepszym wyborem będzie taryfa G12. W przypadku, gdy zaliczamy się do grona osób, które planują porządki oraz intensywne korzystanie ze sprzętów i urządzeń elektrycznych w trakcie weekendu, dobrze zdecydować się na taryfę G12w. Nad wyborem taryfy G12 oraz G12w powinny zastanowić się szczególnie osoby, które energię elektryczną stosują do ogrzewania gospodarstwa domowego oraz wody.

Czy są inne sposoby, by zaoszczędzić na energii elektrycznej?

Nie tylko zmiana taryfy energetycznej może zmniejszyć nasze rachunki za prąd. Warto pomyśleć o wymianie sprzętów domowych , na te o niskiej klasie energetycznej (A+ lub A++) jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy. To jednak wiąże się już z pewną inwestycją, którą zwróci się dopiero po pewnym czasie. Jeśli nie możemy sobie na nią pozwolić w danym momencie, możemy popracować nad naszym nawykami. Często już drobna zmiana w naszych przyzwyczajeniach pozwala zmniejszyć rachunki za prąd.  Np. jeżeli nie przebywamy w danym pomieszczeniu pamiętajmy, aby zgasić w nim światło. Gotując wodę w czajniku elektrycznym nie napełniajmy całego czajnika, tylko wlewajmy tyle wody ile faktycznie będzie nam potrzebne. Warto również wyłączać urządzenia z gniazdek, kiedy nie są one przez nas wykorzystywane. Czasami wiele zmienić może nawet sam kolor ścian - im jaśniejszy pokój, tym mniejsza ilość sztucznego oświetlenia będzie nam potrzebna.

Aktualnie sprzedawcy energii elektrycznej sami wychodzą naprzeciw potrzebom klientów poszukujących oszczędności i oferują im produkty pomagające w racjonalnym korzystaniu z energii. Dlatego poza podstawowym zakresem działalności innogy Polska, główny sprzedawca energii na terenie Warszawy, oferuje swoim klientom wymianę żarówek na ledowe, inteligentne systemy do zarządzania ogrzewaniem czy zdalnie sterowane gniazdka do kontrolowania zużycia energii przez sprzęty znajdujące się w naszych domach.

Taryfa energetyczna jest niewątpliwie jednym z czynników, który pozwoli nam na obniżenie kosztów energii elektrycznej w naszym domu. Warto więc nie polegać na ofercie podstawowej, lecz poświęcić chwilę i wybrać tę, która będzie najlepiej dostosowana do naszych potrzeb oraz trybu życia. Niebagatelne znaczenie mają również urządzenia działające na co dzień w naszych domach, które poprzez swoją energooszczędność pozwolą nam na dodatkowe zwiększenie naszych oszczędności.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)