Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Elektrownie morskie - falowe

Dodano: 6 lat temu Czytane: 16706 Autor:

Elektrownie wodne to jedne z najbardziej popularnych źródeł energii odnawialnej. Są one szeroko stosowane w krajach, które za główny cel obrały sobie ekologiczne pozyskiwanie energii.

Elektrownie morskie - falowe
Najpopularniejszym sposobem wykorzystania wody do uzyskania prądu jest wykorzystanie energii spadku wody. Jednakże stosuje się także tak zwaną energie prądów morskich, pływów czy też falowania. I tą ostatnią energią zajmiemy się w tym artykule.
W elektrowniach falowych energia pozyskiwana jest jak sama nazwa wskazuje z fal morskich. Im większa fala, tym więcej energii możemy z niej pozyskać. Wysokość fali morskiej zależy głównie od prędkości wiatru oraz głębokości i ukształtowania dna morskiego.

Elektrownie falowe możemy podzielić na morskie, przybrzeżne oraz nadbrzeżne. Inny podział wskazuje na sposób w jaki przekształcamy energię fal morskich na elektryczną. Biorąc pod uwagę to kryterium elektrownie dzielimy na:
  • elektrownie pneumatyczne – w których fale wymuszają ruch powietrza napędzający turbiny

Elektrownia falowa - pneumatyczna
Elektrownia falowa - pneumatyczna - zasada działania
 
  • elektrownie mechaniczne – które wykorzystują siłę wyporu wody do poruszania wirnika połączonego z prądnicą

Elektrownia falowa - pływak
Elektrownia falowa - pływak
 
  • elektrownie indukcyjne – w których stosuje się pływaki oraz cewki magnetyczne. Ich ruch powoduje wytwarzanie się energii elektrycznej

Elektrownia falowa typu "Wąż morski"
Elektrownia falowa typu "Wąż morski"
 
  • elektrownie hydrauliczne – wykorzystujące jedynie szczyty fal do napędzania turbiny

Elektrownia falowa - hydrauliczna
Elektrownia falowa - hydrauliczna

Jeśli chodzi o teorie pozyskiwania energii z fal to stworzono już wiele teorii oraz opracowań na ten temat. W praktyce jednak uzyskiwanie takiej energii nie jest już takie proste. Straty są dosyć spore. Dużym kłopotem jest na przykład zmienna wysokość samych fal oraz ogólna wytrzymałość poszczególnych elementów takich elektrowni. Bywają okresy gdy woda jest spokojna, a bywają również takie gdy panuje sztorm. Nie bez znaczenia jest także wpływ samej wody na urządzenia, która najzwyczajniej w świecie powoduje ich korozje, przez co dość często się zużywają.

W Europie najlepsze warunki do pozyskiwania energii z fal panują głównie w północnej części Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że energia pozyskiwana w ten sposób mogłaby zaspokoić od 15 do 25% zapotrzebowania na prąd w Wielkiej Brytanii.
Źródło: zdjęć schaeffler.com, wikimedia.org, amazonaws.com
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)