Dzisiaj jest: 19.5.2022, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Taryfy gwarantowane dla OZE - czym są i kto może z nich skorzystać?

Dodano: 4 lata temu Czytane: 3151 Autor:
Redakcja poleca!

Coraz większe zainteresowanie OZE sprawia, że rządy wielu krajów starają się wspierać ich producentów. Jednym ze sposobów jest między innymi wprowadzanie tak zwanych taryf gwarantowanych.

Taryfy gwarantowane dla OZE - czym są i kto może z nich skorzystać?

Czym jest taryfa gwarantowana?
Taryfa gwarantowana to cena, ustalona na podstawie odpowiednich przepisów, jaka jest płacona dostawcom energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł. Stanowią one dla producentów swoiste kontrakty długoterminowe, wiadomo bowiem, przez jaki okres cena pozostanie niezmienna. Dzięki temu rośnie zainteresowanie inwestycjami w instalacje, umożliwiające pozyskiwanie energii z alternatywnych źródeł. Według nowelizacji ustawy o OZE cena ustalona w taryfach gwarantowanych ma wynosić 90 procent ceny referencyjnej, określonej dla danego typu instalacji w ustawie o OZE.
 

Na które instalacje ustalono taryfy gwarantowane
Aby mieć możliwość sprzedaży uzyskanej energii w cenach określonych w taryfach gwarantowanych, instalacja musi mieć określone parametry. I tak w przypadku tych, które pozyskują energię ze źródeł odnawialnych określona została ona w ustawie jako 500 kW. Dotyczy ona instalacji wykorzystujących do produkcji energii elektrycznej
1) biogaz rolniczy albo
2) biogaz pozyskany ze składowisk odpadów, albo
3) biogaz pozyskany z oczyszczalni ścieków, albo
4) biogaz inny niż określony w pkt 1–3, albo
5) hydroenergia.

Biogazownie wykorzystujące biogaz wysypiskowy

Rys. 1 Biogazownie wykorzystujące biogaz wysypiskowy mogą skorzystać z systemu taryf gwarantowanych FiT (źródło zdjęcia flickr.com , autor U.S. Embassy Kyiv Ukraine)

Ile wynoszą ceny w taryfach gwarantowanych
Cena energii dla OZE w taryfach gwarantowanych zależy także od sposobu jej pozyskiwania. Według wprowadzonych w ustawie zmian dla instalacji, które złożą deklarację w roku 2018, stawki za MWh są następujące:
1) biogaz rolniczy  - 567zł/MWh
2) biogaz pozyskany ze składowisk odpadów - 504 zł/MWh
3) biogaz pozyskany z oczyszczalni ścieków - 378zł/MWh
4) biogaz inny niż określony w pkt 1–3 - 378zł/MWh
5) hydroenergia - 495 zł/MWh
 

Na ile czasu ustalane są taryfy gwarantowane?
Według wielu specjalistów, czynnikiem który powoduje o skuteczności ustalania taryf gwarantowanych jest przede wszystkim odpowiedni okres ich obowiązywania. Obecnie obowiązująca ustawa wprowadza je na okres 15 letni, co według ekspertów jest bardzo korzystnym rozwiązaniem. Przy założeniu cen, wskazanych w taryfach instalacje bowiem zwracają się po okresie 8 -10 lat, a dalsze wsparcie pozwala na ustabilizowanie sytuacji dostawcy.
 

Jak korzystać z taryf gwarantowanych OZE?
Aby można było liczyć na zakup wytwarzanej energii po cenach w taryfach gwarantowanych, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim instalacja powinna być odpowiednio wykonana. Ponadto jej podłączeniem powinien zająć się instalator, posiadający właściwe uprawnienia. Tutaj istotna jest odpowiednia dokumentacja techniczna jak również instalacja w zgodności z jej wszelkimi wytycznymi. Kolejnym krokiem jest przyłączenie jej do sieci. Operator sprawdza, czy instalacja spełnia określone w ustawie warunki, po czym wydaje jej zgodę na podłączenie instalacji do sieci. Gdy już mamy komplet dokumentów, należy złożyć wniosek do URE z deklaracją korzystania z systemu taryf gwarantowanych. Jeśli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu kompletnej dokumentacji do URE - zgłoś się do KOENERGIS (kliknij tutaj).

Źródło: źródło zdjęcia głównego flickr.com, autor Som Energia Cooperativa
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)