Dzisiaj jest: 16.9.2019, imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza

Nowelizacja ustawy o OZE

Dodano: rok temu Czytane: 990 Autor:
Redakcja poleca!

29 czerwca 2018 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał rządowy projekt o zmianie ustawy dot. odnawialnych źródeł energii.

Nowelizacja ustawy o OZE

Celem nowelizacji jest przede wszystkim zapewnienie pełnej zgodności przepisów ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej, do czego strona polska zobowiązała się wobec Komisji Europejskiej w procedurze notyfikacyjnej oraz dostosowanie przepisów do wymogów unijnych.

Zmiany przygotowane przez Ministerstwo Energii pozwolą m.in. na efektywniejsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz wypełnienie przez Polskę zobowiązań międzynarodowych.  Głównym celem nowej ustawy dotyczącej OZE jest poprawa zasad systemu aukcyjnego, która ma umożliwić odblokowanie kolejnych aukcji, a co za tym idzie przyczynić się do powstawania nowych inwestycji w OZE. Przewiduje się przeprowadzenie aukcji w IV kwartale 2018 roku. Ustawa zmienia zasady wsparcia publicznego i wprowadza zasadę kumulacji. Jej celem jest zapewnienie proporcjonalności wspracia dla pojedynczego projektu. Wsparcie operacyjne powinno być zmniejszone o wcześniej otrzymane wsparcie inwestycyjne. Aukcje będą podzielone na kilka koszyków odpowiadających podziałowi dokonanemu w celu ustalenia cen referencyjnych.

Ustawa zmienia zakresy mocy dla mikroinstalacji – z 40 kW na 50 kW i dla małych instalacji z 200 kW na 500 kW. Ustawa wprowadza również feed-in tariffs (FiT) lub feed-in-premium (FiP) dla biogazu i małych elektrowni wodnych, ale nie dla instalacji fotowoltaicznych.

W związku z nową ustawą zmieniają się podatkowe zasady rozliczeń dla prosumentów. Czynności wprowadzania i poboru energii z sieci będą objęte podatkiem VAT, ponieważ będą one stanowiły odpłatne dostawy towarów w formie energii. Zwolnione z podatku VAT będą  podmioty, których wartość sprzedaży z poprzedniego roku nie przekracza kwoty 200 000 zł netto. Jest to poziom, którego raczej nie osiągnie się poprzez mikroinstalacje.

Nowe rozwiązania wychodzą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, którzy działają w branży OZE.  Wola ustawodawcy jest taka, aby owe przepisy przyczyniły się do zrealizowania celu na poziomie 15% udziału energii z OZE, w końcowym zużyciu energii brutto, zgodnie z przyjętym zobowiązaniem międzynarodowym, jak i dla celów wskazanych w dokumentach strategicznych kraju: Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR), Krajowego Planu Działań w zakresie energii ze źródeł odnawialnych (KPD) oraz Polityki Energetycznej Polski do 2030 r. (PEP 2030).  

Wiecej o zmianych prawnych będzie można dowiedzieć się w trakcie Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej RE-energy, które odbędą sie w dniach 11-13 października w Warszawskim Centrum EXPO XXI. „Targi RE-energy to kontynuacja wieloletniej tradycji targów OZE w EXPO XXI w Warszawie. Trudno o lepszą lokalizację dla wydarzenia o takiej randze. RE-energy to miejsce spotkania branży OZE z Polski i nie tylko. Jako organizatorzy zrobimy co w naszej mocy, aby targi te dawaly impulsy do dalszego rozwoju branży energii odnawialnej w Polsce”. Tak na targi zaprasza Manager Projektu Małgorzata Bartkowski.

Organizator przygotowuje targi o charakterze branżowym, mają one być miejscem spotkania branży OZE.  Targom będzie towarzyszyć szereg wydarzeń towarzyszących, między innymi dotyczących tematów takich jak fotowoltaika, biogaz, elektromobilność i magazyny energii. Planowana jest również Strefa Networkingu, w której będzie można umawiać się na spotkania biznesowe. To jednak nie wszystko. Organizator RE-energy po rozmowach ze stowarzyszeniami branżowymi i wiodącymi firmami doszedł do wniosku, że na tym etapie rozwoju OZE bardzo ważne jest to, aby targi otworzyły się na klienta ostatecznego. Stąd też w trakcie wydarzenia zaplanowane jest Forum Fotowoltaika i Pompy Ciepła dla każdego. Forum ma na celu przybliżenie wiedzy dlaczego warto inwestować w te technologie, jak przygotować sie do takich inwestycji, gdzie zaczerpnąć informacji, a przede wszystkim jaka jest opłacalność takich inwestycji.

Szerokie poparcie branży to ogromny atut targów RE-energy. Organizator zaprasza do współpracy wszystkie stowarzyszenia, organizacje i media branżowe. Wiecej informacji na www.reenergyexpo.pl

Źródło: FairEXPO
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)