Dzisiaj jest: 16.9.2019, imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza

Mieszkanie bez smogu – czy to możliwe, czy tylko chwyt reklamowy

Dodano: rok temu Czytane: 652 Autor:
Redakcja poleca!

Informacje o zagrożeniu wynikającym ze smogu są coraz bardziej niepokojące. W wielu miastach nikogo już nie dziwi widok osób w maskach antysmogowych, które chronią płuca.

Mieszkanie bez smogu – czy to możliwe, czy tylko chwyt reklamowy

Co to jest smog?

Smog to powietrze zanieczyszczone substancjami toksycznymi będącymi pochodnymi niewłaściwej działalności człowieka. Najczęściej występujące zanieczyszczenia to tlenek siarki, azotu, dwutlenek węgla oraz pyły zawieszone PM2,5. Zwłaszcza te ostatnie są bardzo niebezpieczne dla człowieka, gdyż powodują astmę, różnego rodzaju alergie, trudności z oddychaniem, zwiększają ryzyko zachorowania na raka płuc.

Do czynników sprzyjających powstawaniu smogu zalicza się:

  • zanieczyszczenie środowiska,
  • bezwietrzną pogodę,
  • wysoki stopień zamglenia,
  • warunki terenowe.

Na stopień zanieczyszczenia, zwłaszcza pyłami zawieszonymi, największy wpływ ma tzw. niska emisja, czyli poniżej 40 m od powierzchni. Największymi „producentami” pyłów zawieszonych są gospodarstwa domowe. Piece kaflowe, kotły co na paliwa stałe oraz lokalne kotłownie to najwięksi wrogowie czystego powietrza, tym bardziej, że polski węgiel jest bardzo zasiarczony.

Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi powstawaniu smogu jest ukształtowanie terenu i warunki atmosferyczne, oba te czynniki są ze sobą powiązane. Na smog najbardziej narzekają mieszkańcy miejscowości położonych w nieckach, gdzie bardzo często pogoda jest bezwietrzna, a mgły utrzymują się nawet przez cały dzień. Tak np. jest w Krakowie, Zakopanem, Żywcu.

Jak walczyć ze smogiem?

Smog to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale także bardzo duże koszty dla budżetu wynikające z kosztów leczenia i absencji pracowników w zakładach pracy. Do tego mogą dochodzić także straty pośrednie wynikające z mniejszego napływu turystów, braku zainteresowania kupnem mieszkań. Samorządy chcąc zmniejszyć negatywne skutki smogu wprowadzają ustawy antysmogowe, najdalej w tym zakresie poszedł Kraków, który do 2019 r. zamierza zlikwidować wszystkie piece kaflowe w mieście (kilkadziesiąt tysięcy). Bardzo istotną rolę odgrywa także jakość wykorzystywanego węgla. Najlepiej w tej kategorii prezentuje się ekogroszek, który produkowany jest z węgla odsiarczonego i nie ma negatywnego wpływu na środowisko.

Mieszkanie bez smogu – jak to zrobić?

Fot. www.dom.pl


Trzeba sobie zdawać sprawę, że powietrze w mieszkaniu i na zewnątrz to to samo powietrze, dotyczy to również miejsc pracy, szkół, placówek handlowych. Otwierając drzwi, okna wpuszczamy do pomieszczeń powietrze ze smogiem. Tak więc na działanie czynników szkodliwych narażeni jesteśmy przez cały czas. Jednak jest na to sposób – rozwiązaniem jest zamontowanie rekuperacji lub odpowiednich filtrów powietrza.

Rekuperacja kojarzy się głównie z domem energooszczędnym, gdyż jej głównym zadaniem jest odzyskiwanie ciepła. Ta mechaniczna wentylacja dokonuje wymiany powietrza w pomieszczeniach bez konieczności otwierania okien. Dzięki temu nie tylko nie ucieka energia cieplna, ale dodatkowo nie dostają się do wnętrza zanieczyszczenia z zewnątrz. Jeżeli chcemy rzeczywiście mieć dom bez smogu to warto na rekuperacji zamontować dodatkowe filtry węglowe, które zatrzymują pyły zawieszone.
 

Innym sposobem na czyste powietrze w mieszkaniu są oczyszczacze powietrza. Ich główną zaletą jest możliwość zamontowania bez konieczności przerabiania instalacji wentylacyjnej. Stają się coraz bardziej popularne, dlatego oferta jest bardzo bogata. Przy zakupie warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na cenę zakupu, ale także na rodzaj filtrów, ich żywotność i koszt zakupu nowych.

Źródło: DOM
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)