Dzisiaj jest: 16.9.2019, imieniny: Jagienki, Kamili, Korneliusza

Trzy możliwości robotyzacji spawalnictwa – omówienie

Dodano: rok temu Czytane: 763 Autor:
Redakcja poleca!

Robotyzacja w swoim ogólnym pojęciu wywołuje niemałe kontrowersje na świecie.

Trzy możliwości robotyzacji spawalnictwa – omówienie
Jej zagadnienie zdobywa zarówno zwolenników, którzy upatrują w niej szansę na lepszy i szybszy rozwój świata, jak i przeciwników, którzy zaczynają zadawać pytania o miejsce człowieka w świecie robotów. Robotyzacja spawania to temat nieco odrębny. Dlaczego?
 

Głównie chodzi o kwestie bezpieczeństwa człowieka, który wykonując zawód spawacza, narażony jest na głębokie uszczerbki na zdrowiu, często musi pracować w niekorzystnych warunkach, zagraża mu wysoka temperatura, oślepiający błysk oraz gazy, które wydobywają się z materiałów spawanych i elektrod.
 

Warto wiedzieć, że mimo postępującej robotyzacji, nie każda praca spawalnicza nadaje się do 100%-ego zastąpienia człowieka robotem. Dziś omówimy trzy przypadki i trzy stopnie ingerencji robota w spawanie, zaczynając od najmniejszego, a na największym kończąc.

1. Stopień pierwszy – robot za spawacza

Na tym stopniu robot spawalniczy zajmuje się tylko i wyłącznie spawaniem. Nie dotyczą go żadne kwestie okołospawalnicze. Nie dostarcza więc sobie sam materiałów, nie ustawia ich pod odpowiednim kątem, nie montuje żadnych elementów, nie obchodzą go detale, ani prace dodatkowe. To ludzie – a więc operatorzy robotów dostarczają im materiałów, zabierają je, przewożą z jednego miejsca magazynu w drugie. Robią to w momencie uśpienia robota, a więc wtedy, gdy operator zatrzyma jego pracę. Wiąże się to z zachowaniem zasad bezpieczeństwa dla ludzi, którzy mogliby zostać uszkodzeni przez aktywną maszynę. Jak można się domyślić – taka opcja znacznie zwiększa czas pracy.

2. Stopień drugi – ludzie przestają dowozić materiały

W tym rozwiązaniu chodzi o to, by nie tracić czasu na prace mechaniczne – takie jak przełożenie danego materiału, podanie następnego kawałka metalu robotowi, itp. Aby to się udało, należy być w posiadaniu specjalnego pozycjonera obrotowego, który będzie samodzielnie podawał naszej maszynie kolejne elementy do zespawania. Ta opcja jednak nie wyklucza obecności człowieka. Skądś przecież pozycjoner musi pozyskiwać potrzebne materiały. A kto ma je mu podać, jeśli nie człowiek? Wszystko odbywa się w jednym pomieszczeniu, dlatego szczególne ważne jest zachowanie surowych zasad bezpieczeństwa. Robot pracujący obok człowieka to niemałe zagrożenie.

3. Stopień trzeci – robot jest samowystarczalny

Tu chodzi zwyczajnie o to, by człowiek nie musiał już pracować obok robota. W takim celu stosuje się mechaniczne podajniki i roboty dodatkowe, które same podają elementy i zabierają gotowe już zespawane części od robota spawającego. Dzięki temu stopniowi człowiek jest całkowicie bezpieczny.

Sprawdź robota spawalniczego od firmy Ekod https://ekod.com.pl/oferta/robotyzacja/

Źródło: Ekod
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)