Dzisiaj jest: 22.9.2021, imieniny: Maury, Milany, Tomasza

Ile możesz zaoszczędzić na fotowoltaice?

Dodano: 3 lata temu Czytane: 2075 Autor:
Redakcja poleca!

Wiadomo, że ceny energii elektrycznej stale rosną, choć oficjalnie dystrybutorzy zachęcają gwarancją niezmienności cen za 1 kWh.

Ile możesz zaoszczędzić na fotowoltaice?
Wyższe rachunki za prąd są wynikiem podwyższenia pozostałych składników: ceny przesyłu, dystrybucji, wystarczy dokładnie przeanalizować faktury od zakładu energetycznego.

Fotowoltaika – co to takiego?

To technologia zapoczątkowana przez technologie kosmiczne. Dobre rezultaty sprawiły, że jak wiele innych, została zaadoptowana na potrzeby codzienne.

W najprostszym ujęciu fotowoltaika polega na zamianie energii słonecznej w energię elektryczną. Krzemowe ogniwa wyłapują promieni słoneczne i zamieniają je na prąd stały. Ilość energii wytworzonej prze pojedyncze ogniwo jest niewielka, dlatego łączone są one w panele fotowoltaiczne, w zależności od potrzeb można połączyć w całość kilka lub kilkanaście paneli. Powinny być ona umieszczone na stronę południową pod odpowiednim kątem nachylenia (30-600 ), to gwarantuje najlepszą wydajność paneli.

Koszty i eksploatacja – najważniejsze

Odnawialne źródła energii są darmowe. Przecież nie płacimy za promienie słoneczne, wodę w rzece, czy podmuchy wiatru. Jednak przetworzenie ich energii w energię elektryczną wymaga inwestycji w odpowiednie urządzenia. I tu energia słoneczna jest najbardziej obiecująca. Instalacje fotowoltaiczne są znacznie tańsze niż wiatraki lub elektrownie wodne. To czyni je dostępne dla inwestorów indywidualnych.

Koszty instalacji fotowoltaicznej zależą od wybranego rozwiązania (on-grip lub off-grip), zapotrzebowania na energię. Sprawdź pełne koszty instalacji fotowoltaicznej: www.brewa.pl/produkty-i-uslugi/panele-fotowoltaika.html

W każdym wypadku instalacja powinna być zaprojektowana zgodnie z rzeczywistym zapotrzebowaniem na prąd. Niedoszacowanie będzie powodowało konieczność zakupu brakującej energii, a przeszacowanie niepotrzebne koszty związane z zakupem dodatkowych paneli i stratę energii.

Montaż instalacji fotowoltaicznej to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę miesięczne rachunki za prąd, inwestycja zwraca się do 10 lat. Skorzystanie z dotacji przeznaczonych na ochronę środowiska i nowe technologie skraca ten okres nawet o połowę. Oznacza to, że już po 5-6 latach prąd będziemy mieć za darmo. W przypadku domu jednorodzinnego to oszczędność ok. 300 zł miesięcznie. Jeżeli pomnożymy to przez 12 i kolejne lata, kwota robi się całkiem spora.

Systemy fotowoltaiczne to nie tylko tania energia elektryczna dla domu czy firmy, to także ważny element ochrony środowiska. Odnawialne źródła energii są dla niego całkowicie bezpieczne, w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł nie wytwarzają szkodliwych zanieczyszczeń.

Źródło: BREWA
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)