Dzisiaj jest: 21.9.2021, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Jak skutecznie walczyć ze smogiem?

Dodano: 4 lata temu Czytane: 970 Autor:
Redakcja poleca!

Walka ze smogiem to obecnie najważniejszy problem związany z ochroną środowiska. Trująca czapa zagraża zarówno mieszkańcom dużych aglomeracji, jak i małych miasteczek.

Jak skutecznie walczyć ze smogiem?
Szczególnie uciążliwa jest tam, gdzie jest dużo domowych kotłowni, które odpowiadają w 60% za powstawanie smogu. 

Sposoby walki ze smogiem

Co roku wraz z rozpoczęciem okresu grzewczego powraca problem smogu i sposobów jego obniżania. Przez wiele lat problem był lekceważony a smog stawał się coraz bardziej uciążliwy. Zwłaszcza mieszkańcy miejscowości położonych w dolinach narzekali na trudności z oddychaniem, alarmowali także lekarze.
 

Co roku wzrastała ilość zgonów spowodowanych smogiem (zawały serca, udary mózgu), wzrastała też ilość zachorowań spowodowanych smogiem, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Wreszcie zarówno władze centralne jak i samorządowe dostrzegły wagę problemu i przystąpiły do działania. Przede wszystkim wprowadzono normy określające dopuszczalne parametry emisji zanieczyszczeń przez kotły centralnego ogrzewania, w dużych miastach samorządy stawiają na komunikację zbiorową, organizacje ekologiczne organizują spotkania edukacyjne dla mieszkańców.


 

Kotły 5 klasy

W większości domów indywidualnych funkcjonują przestarzałe kotły centralnego ogrzewania emitujące duże ilości pyłów zawieszonych, dwutlenek siarki, tlenki azotu i metale ciężki. Nawet kotły na ekogroszek spełniają tylko wymagania klasy 4. Od 2018 r. produkowane mogą być wyłącznie kotły 5 klasy i tylko one mogą być montowane w nowych obiektach. Producent kotłów Kotly-Bialek.pl, przypomina jednak że zapasy magazynowe starszych kotłów mogą być sprzedawane do 2020 r. Samorządy rejonów szczególnie zagrożonych smogiem zdecydowały się na przyśpieszenie wymiany starych kotłów na kotły 5 klasy i wprowadziły różne obostrzenia.
 

Wiadomo, że kotły 5 klasy są znacznie droższe od innych modeli i nie wszystkich stać na ich zakup, dlatego też wprowadzono dofinansowanie ze środków wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Wysokość dofinansowania wynosi od 1500 do 5000 zł. Kraków, który całkowicie zakazał palenia paliwami stałymi obok dopłaty do wymiany kotłów na piecyki gazowe dodatkowo wprowadził dofinansowanie kosztów ogrzewania w sezonie grzewczym.
 

Jak szybko te zmiany sprawią, że będziemy lżej oddychać? Trudno powiedzieć, bo oprócz kotłów za smog odpowiedzialny jest także transport. Wiele osób nawet na krótkim dystansie musi jechać własnym samochodem. Najważniejsza w walce ze smogiem jest edukacja i wzrost świadomości, że środowisko jest naszym wspólnym dobrem.

Źródło: KB
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)