Dzisiaj jest: 19.4.2024, imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Inteligentne miasta - daleko od abstrakcji

Dodano: 6 lat temu Czytane: 1422 Autor:
Redakcja poleca!

Z pewnością wiele osób, gdy słyszy określenie "smart city" przewraca oczami i uważa, że to kolejny wymysł osób, które na siłę chcą być nowoczesne.

Inteligentne miasta - daleko od abstrakcji
Nic bardziej mylnego. Inteligentne miasta powoli stają się faktem także w Polsce i to one są przyszłością funkcjonowania społeczeństwa.

Czym są smart city?


Smart city to takie miasta, które bazują przede wszystkim na nowoczesnych technologiach informacyjno-komunikacyjnych. Cechuje je wysoka wydajność infrastruktury, interaktywność, duża świadomość mieszkańców. Oczywiście górują przede wszystkim technologie związane z szeroko rozumianym IT, aczkolwiek to nie wszystko. Inteligentne miasto inwestuje w kapitał ludzki, promuje zrównoważony rozwój gospodarczy, ekologię, właściwe gospodarowanie naturalnymi zasobami, działalność obywatelską itp.

Elementy inteligentnych miast


Inteligentne miasta przede wszystkim nie mogą obejść się bez rozbudowanych cyfrowych sieci, które działają jak sieć nerwowa u człowieka. W takim mieście montuje się wiele różnych czujników, wskaźników, oprogramowań i systemów, które służą przede wszystkim do podniesienia bezpieczeństwa obywateli, dostarczaniu im niezbędnych informacji, kontroli jakości powietrza, wody. Tego typu elementy wbudowywane są w inteligentne budynki, parkingi itp. Znacznie ułatwia to funkcjonowanie w danym mieście, poprawia komunikację, podnosi jakość życia, zapobiega zanieczyszczeniom.

Co jeszcze jest niezbędne w inteligentnym mieście?


Według wielu badaczy zajmujących się problematyką smart city, tego typu miasta potrzebują przede wszystkim mieszkańców podejmujących kreatywne działania oparte na wiedzy. Oprócz tego niezbędna jest wysoka efektywność działań różnych instytucji. Konieczny jest także wysoki rozwój infrastruktury, a także przestrzeni wirtualnej. Inteligentne miasta muszą opierać się na innowacyjnych, popartych wiedzą rozwiązaniach i być w stanie poradzić sobie z różnymi możliwymi problemami. Kluczem jest tu także inteligentne zarządzanie.

Mieszkańcy inteligentnego miasta


Nie można także zapomnieć o mieszkańcach, bowiem to oni w pewien sposób tworzą miasto. Mieszkańcy takiego smart city powinni w każdej chwili mieć dostęp do wszelkich informacji o swoim mieście, tj. jakości powietrza, wody, bezpieczeństwie, planach rozwoju. Powinni mieć możliwość sprawnego załatwiania różnych spraw i problemów w instytucjach. Również służby miejskie powinny działać sprawnie, a komunikacja musi być adekwatna do zapotrzebowania mieszkańców. Obywatele takiego miasta powinni czuć się bezpiecznie, mieć wiele opcji spędzania wolnego czasu, zwłaszcza tych związanych z kulturą, móc inwestować itp. Niezwykle ważna jest też dbałość o środowisko, zarówno władz, firm, jak i pojedynczych osób.
Poznaj projekt SmartCity i nie tylko, stworzony przez WPIP

Źródło: WPIP
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15