Dzisiaj jest: 21.9.2021, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Dom energooszczędny a dom pasywny – czym różnią się ich projekty?

Dodano: 4 lata temu Czytane: 2540 Autor:
Redakcja poleca!

Zanim zdecydujemy się na budowę domu, powinniśmy poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z różnymi technologiami budowlanymi.

Dom energooszczędny a dom pasywny – czym różnią się ich projekty?

Gdy zależy ci na tym, aby dom nie był drogi w utrzymaniu, warto w swoich poszukiwaniach skupić się na domach energooszczędnych i pasywnych. Czym są i czym różnią się one pomiędzy sobą?

Aktualnie do dyspozycji mamy tak dużo różnych materiałów, że jesteśmy w stanie wybudować domy o różnych parametrach technicznych. W przypadku domów o niższym zapotrzebowaniu na ciepło bardzo ważna jest odpowiednia konstrukcja – termoizolacja jest tutaj podstawą, ponieważ im lepiej zaizolowany dom, tym mniejsze będą jego koszty ogrzewania i utrzymania.

Gdy chodzi o konstrukcje obniżające zapotrzebowanie na ciepło, możemy podzielić je na dwa typy, a mianowicie na domy energooszczędne i pasywne. Często terminy te stosowane są zamiennie, ale warto wiedzieć, że w rzeczywistości różnią się one pomiędzy sobą.

Dom energooszczędny


 

Domy energooszczędne to domy, w przypadku których roczne zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi do 40 kWh/(m2*rok) – są one oznaczane jako NF40. Aktualnie w przypadku domów standardowych norma to 95 kWh/(m2*rok). W związku z tym w domu energooszczędnym będziemy w stanie zmniejszyć ilość energii potrzebnej do ogrzania budynku o ponad połowę.

Dom pasywny

W przypadku domów pasywnych normy są jeszcze bardziej restrykcyjne. W tym przypadku mówimy o standardzie NF15, czyli roczne zapotrzebowanie budynku na energię użytkową do ogrzewania nie może przekraczać 15 kWh/(m2*rok). Tak niski wynik osiąga się poprze zastosowanie odpowiednich materiałów i instalacji, które są w stanie sprawić, że dom maksymalnie oszczędza energię i potrafi pozyskiwać ją samodzielnie z otoczenia.

Jak buduje się domy energooszczędne i pasywne?

W przypadku domów energooszczędnych i pasywnych konieczne jest zastosowanie właściwych materiałów i instalacji. Jednym z charakterystycznych elementów tych właśnie budynków jest wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła, w także wykonuje się w nich właściwą izolację przegród zewnętrznych i montuje się stolarkę zapewniająca optymalną szczelność na przenikanie powietrza.

Oczywiście, większe wymogi w przypadku domu pasywnego oznaczają, że realizacja projektu domu tego rodzaju będzie wiązała się z wyższymi kosztami. W przypadku domów energooszczędnych nie są one znacznie wyższe od domów standardowych. To przyszłościowa inwestycja, biorąc pod uwagę rosnące koszty związane z ogrzewaniem, a także duże zanieczyszczenie powietrza w Polsce.

Polecamy również projekty domów energooszczędnych:  https://pracownia-projekty.dom.pl/energooszczedne.html

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)