Dzisiaj jest: 16.4.2024, imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina

Efektywność energetyczna i białe certyfikaty

Dodano: 9 lat temu Czytane: 2330 Autor:
Redakcja poleca!

Białe certyfikaty przekładając na bardziej przystępny język, są określeniem świadectw efektywności energetycznej. A co to takiego?

Efektywność energetyczna i białe certyfikaty
Świadectwo efektywności energetycznej to mechanizm stymulujący i wymuszający zachowania pro oszczędnościowe. Do jego zdobycia prowadzi wiele ścieżek określonych w ustawie. Uzyskać je można głównie przy przedsięwzięciu o najwyższej efektywności ekonomicznej. A więc nie za byle co. Jednakże przyznawane są już za same plany takich działań. Jedna z ustaw w polskim prawie nakłada na przedsiębiorstwa sprzedające energię elektryczną, paliwo lub ciepło obowiązek posiadania takich białych certyfikatów. Jeżeli przedsiębiorstwa ich nie posiadają to mają obowiązek uiszczenia opłaty zastępczej. Ustawa nakłada na przedsiębiorstwa obowiązek posiadania białych certyfikatów i jednocześnie dzieli je na grupy takie jak np. przedsiębiorstwa energetyczne, które sprzedają energię odbiorcom końcowym lub towarowe domy maklerskie, które realizują transakcje na giełdzie towarowej na zlecenie odbiorców połączonych z siecią na terytorium Polski. Takie świadectwo wydaje prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Te przepisy jednak nie obowiązują jeśli w grę wchodzą cele wojskowe.

Efektywność energetyczna jest stosunkiem pozyskanej wielkości efektu użytkowego danego obiektu, urządzenia technicznego czy też instalacji w normalnych warunkach jej użytkowania lub eksploatacji, do ilości zużycia energii przez ten obiekt, koniecznej do uzyskania tego efektu. Podejmowane jest wiele przedsięwzięć mających na celu jej poprawę, czyli jeszcze większą oszczędność. Przykładem może być izolacja instalacji przemysłowych, odzyskiwanie energii w procesach przemysłowych czy też unowocześnianie urządzeń przeznaczonych do użytku domowego. Ogólnie im większa oszczędność energii elektrycznej tym lepszy efekt gospodarki mającej na celu jej oszczędzanie. Zalicza się tutaj także czerpanie energii ze źródeł odnawianych. Jednocześnie wprowadzanie polityki energooszczędnej przyczynia się do spadku emisji gazów cieplarnianych.

 
Źródło: zdjęcia wikipedia.org
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15