Dzisiaj jest: 21.9.2021, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Kilka słów o odpadach i tym dlaczego człowiek zawsze miał z nimi problem

Dodano: 4 lata temu Czytane: 933 Autor:
Redakcja poleca!

Z odpadami spotykamy się codziennie. Są one związane z nieprzemysłową działalnością człowieka, mogą być stałe lub płynne.

Kilka słów o odpadach i tym dlaczego człowiek zawsze miał z nimi problem
Praktycznie oznacza to śmieci, które znajdują się w naszych domach lub miejscach ich składowania. Te wszystkie niepotrzebne nam przedmioty i substancje musimy gdzieś wyrzucać. Właśnie w tym celu wymyślono pojemniki na odpady.

Krótka historia odpadów

Odpady są nieodłącznym elementem życia na naszej planecie. Wszystko co żyje produkuje odpady. W naturze, coś co jest odpadem dla jednego organizmu będzie pożywieniem dla innego. Człowiek w przeciwieństwie produkuje odpady które już do niczego się nadają. Dlatego też musiał znaleźć sposób żeby nie mieszkać wśród własnych śmieci. W ten sposób powstały pierwsze składowiska śmieci w epoce kamiennej. W starożytności znano nawet toalety podłączone do kanału spłukiwane wodą, jednak korzystanie z nich było płatne. Gorzej było w średniowieczu, kiedy to z zamków i pałaców resztki jedzenia i pozostałe odpady były wyrzucane poza mury. Nie lepiej było w średniowiecznych miastach, gdyż śmieci i odchody walały się na ulicach a nikt nie wiedział co to pojemniki na odpady. Miało to swój skutek, mianowicie taki że bardzo często wybuchały epidemie śmiertelnych w tamtych czasach chorób jak np. cholery.

Warto sprawdzić ofertę na pojemniki na odpady.

Dopiero wiek XIX przyniósł poprawę w tej kwestii. Kiedy lekarze zaczęli potwierdzać związek epidemii panujących w miastach z ilością odpadów i stanem higieny, poważnie zajęto się tym problemem. Najpierw zaczęto stosować dedykowane pojemniki na odpady a następnie owe odpady wywozić poza teren miasta.

Czasy współczesne

Skład odpadów które produkujemy zmienił się w sposób, którego nie byliśmy w stanie przewidzieć. Zamiast samych organicznych śmierdzących odpadów mamy mix chemicznych śmieci, wśród których znajdują się też wysoko toksyczne materiały. Stwarza to zagrożenie dla nas wszystkich, bowiem trucizny te mogą nie rozkładać się przez setki lat. Pojemniki na odpady powinny być obowiązkowo dostępne w jak największych ilościach. Niestety nie brakuje przypadków gdy śmieci nie są magazynowane w odpowiedni sposób.  Porzucane na polach lub w lasach przedostają się do wód, gleby i powietrza a co za tym idzie trafiają także do naszego pożywienia. Największym problemem jest to że nikt nie próbuje rozwikłać tego problemu u podstaw. Nie jest tajemnicą, że ludzkość produkuje za dużo odpadów i przy odpowiedniej pracy oraz podejściu można by te ilość znacznie zredukować. Nasze beztroskie przyzwyczajenia pozwalają nam na lekkomyślne obchodzenie się z energią i środowiskiem. Za wszystkim tym stoi jak zawsze lenistwo oraz ludzka chciwość, bo gdyby nie duża ilość odpadków to wiele firm wywożących śmieci po prostu by upadło.

Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)