Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Dotacje na wymianę pieca / kotłów

Dodano: 4 lata temu Czytane: 2592 Autor:
Redakcja poleca!

Ostatnio publikowane raporty pokazały dobitnie że powietrze w naszym kraju nie jest najlepszej jakości i gminy podjęły próby walki ze smogiem na różne sposoby.

Dotacje na wymianę pieca / kotłów
Głównym sposobem na walkę jest oferowanie przez gminy dofinansowania do wymiany pieców węglowych na bardziej przyjazne dla środowiska. Dofinansowanie w zamian od gminy waha się w przedziale od 50 do nawet 100 procent wartości inwestycji w nowy piec. W zależności od województwa może to być dofinansowanie do wymiany pieca lub pożyczka na zakup, na bardzo preferencyjnych zasadach.

Dolny Śląsk
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 50 milionów złotych na wymianę pieców z węglowych na bardziej ekologiczne, oczywiście ma to zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza na Dolnym Śląsku. Kwoty jakie w tym programie można otrzymać to:
  • 10. 000 zł – na wymianę pieca w domu jednorodzinny
  • 7. 000 zł – na wymianę pieca w mieszkaniu
  • 4. 000 zł – na tyle mogą liczyć członkowie wspólnoty na jedno mieszkanie

Dofinansowanie jest dla wymiany pieca węglowego na:
- piece gazowe
- piece na olej opałowy
- piece elektryczne,
- na włączenie do sieci ciepłowniczej
- montaż kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych

Małopolskie
Województwo Małopolskie a zwłaszcza Kraków ma poważny problem ze smogiem i tam są ostrzejsze wymagania. Piec węglowy możemy wymienić tylko na piec gazowy lub na źródła energii odnawialnej. Dofinansowanie można dostać do 8. 000 złotych. Poza Krakowem na terenie województwa w niektórych gminach można otrzymać dofinansowanie również na piece na biomasę.

Wymiany finansowane są ze środków przekazanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz z Programu PONE, który finansowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Warszawa
Mieszkańcy miasta stołecznego, którzy zdecydują się na wymianę pieców węglowych na kotły gazowe będą mogli liczyć na dofinansowanie do 75 procent wartości inwestycji, jednak nie więcej niż:
  • 7. 000 zł w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych, osoby fizyczne
  • 15. 000 zł w przypadku wspólnot mieszkaniowych

W przypadku likwidacji dotychczasowego paleniska i podłączenia się do miejskiej sieci ogrzewania można liczyć na dofinansowanie do kwoty:
  • 10. 000 zł dla osób fizycznych
  • 20. 000 zł dla wspólnot mieszkaniowych

Poznań i Wielkopolska
Na terenie województwa Wielkopolskiego program odpowiedzialny za walkę z nadmierną emisją dwutlenku węgla jest "PIECYK – 2017".
Osoby chcące wymienić stare piece na nowe mogą liczyć na aż 100% dofinansowanie kosztów inwestycji. Dofinansowanie obejmuje następujące inwestycje i przedsięwzięcia. Zlikwidowanie paleniska węglowego a w jego miejsce montaż:
- kotłów olejowych,
- kotłów gazowych,
- kotłów gazowo-olejowych,
- ogrzewania elektrycznego,
- wymienniki ciepła/węzła cieplnego,
- kotłów na paliwa stałe.
Źródło: zdjęcia głównego flickr.com (fot. Paul Morgan)
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)