Dzisiaj jest: 20.6.2024, imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała

Zalety i wady pomp ciepła

Dodano: 7 lat temu Czytane: 3980 Autor:
Redakcja poleca!

Pompa ciepła jest urządzeniem, zapewniającym ekologiczne źródło energii.

Zalety i wady pomp ciepła
Poprzez mechaniczne wymuszanie przepływu ciepła pomiędzy obszarem gdzie temperatura jest niższa (tzw. dolne źródło), a tym gdzie jest ona wyższa (domowa instalacja grzewcza). Nie jest to bynajmniej mechanizm innowacyjny, ponieważ ma on zastosowanie w używanych na co dzień - w niemalże każdym gospodarstwie domowym - w lodówkach i opiera się o zjawisko parowania (pobieranie ciepła z otoczenia) i skraplania (oddawanie ciepła do otoczenia).

W zależności od tego skąd pobierane jest ciepło i gdzie jest ono finalnie oddawane, wyróżniamy kilka rodzajów pomp ciepła, oferowanych przez producentów tego typu urządzeń zarówno na rynku polskim, jak i zagranicznym:
- pompy wodne, wykorzystujące stałą i wysoką temperaturę wód gruntowych;
- pompy gruntowe, wykorzystujące geotermalną energię zmagazynowaną w gruncie;
- pompy powietrzne, wykorzystujące ciepło z powietrza zewnętrznego.


Zalety użytkowania pompy ciepła

Niewątpliwą zaletą instalacji pompy ciepła jest jej żywotność i niezawodność przez bardzo długi okres czasu, dzięki czemu ujmując całościowo koszt zakupu i eksploatacji urządzenia, jest to zdecydowanie bardzo ekonomiczne rozwiązanie dla domu. Ogrzanie w okresie zimowy powierzchni ok. 200 m. kw. generuje koszt do 2 000 zł. Dzięki temu inwestycja zwraca się w okresie krótszym niż 10 lat w stosunku do tradycyjnie wykorzystywanych pieców na opał typu węgiel, koks i drewno. Warto przy tym dodać, że uwzględnienie planu instalacji pomy ciepła już na etapie planowania budowy domu, pozwala na dodatkowe ograniczenie kosztów związanych m. in. z budową komina, czy pomieszczeń na opał niezbędnych przy wykorzystywaniu tradycyjnych pieców i kotłów.

Kolejną zaletą instalacji pompy ciepła jest korzyść jaką przynosi ona środowisku naturalnemu. Urządzenie zużywa bowiem znacznie mniej energii niż dostarcza ciepła do otoczenia. Redukcja emisji dwutlenku węgla do atmosfery ma kluczowe znaczenia dla ograniczenia zjawiska globalnego ocieplenia i z tego względu pompy ciepłą cieszą się coraz większą popularnością, w szczególności w grupie zwolenników proekologicznych rozwiązań.

Trzecią istotną zaletą pompy ciepła jest wielofunkcyjność urządzenia – zimą zapewnia ono ciepło, natomiast latem wychładza pomieszczenie i je osusza, stając się tym samym rekuperatorem w systemie klimatyzacji. Jej wielofunkcyjność zapewniona jest dzięki całkowitej automatyzacji urządzenia wykorzystująca elektrykę do pracy.


Wady użytkowania pompy ciepła

Wadą pompy ciepła na jaką należy zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie i instalacji jest jej ograniczona możliwość ponoszenia temperatury wody. Jest ona w stanie zagwarantować ogrzewanie wody najczęściej do poziomu około 50-60 stopni Celsjusza, co dla wielu użytkowników jest stanowczo poniżej oczekiwań.

Drugą wadą, na która należy zwrócić uwagę jest stosunkowo wysoka cena zakupu pompy ciepła w porównaniu do urządzeń konwencjonalnych takich jak piece na opał typu drewno, koks i węgiel. Mimo iż inwestycja ta stosunkowo szybko się zwraca, to jednak konieczność poniesienia dużych kosztów początkowych na zakup jest dla wielu zainteresowanych powyżej ich możliwości finansowych.
Źródło: zdjęcia głównego flickr.com (fot. Jim Kravitz)
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15