Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Dobór sorbentów w zależności od zagrożenia

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1654 Autor:
Redakcja poleca!

Postęp technologiczny potęguje zagrożenie dla środowiska. Powszechna mechanizacja produkcji wymaga stosowania coraz większej ilości maszyn, środków transportu na małe i duże odległości.

Dobór sorbentów w zależności od zagrożenia
Zawsze może zdarzyć się awaria urządzenia i konieczność utylizacji zanieczyszczeń.
 

Sorbenty i ich podział

Do usuwania substancji szkodliwych służą sorbenty, czyli substancje zdolne do wchłaniania innych substancji. Największym zagrożeniem są wszelkiego rodzaju oleje i substancje ropopochodne. Drugim pod względem częstotliwości występowania są zagrożenia skażeniami chemicznymi wynikającymi ze stosowanymi w rolnictwie środkami ochrony roślin i nawozami syntetycznymi. Tego rodzaju skażenia mają większy zasięg, ale są bardzo trudne do neutralizacji, chyba że występują nagle i w dużym stężeniu.

Poszczególne rodzaje sorbentów mają określone zastosowanie. Największa grupę stanowią sorbenty zdolne do pochłaniania olejów i substancji ropopochodnych. Bezwzględnie muszą się na stacjach benzynowych, halach produkcyjnych z silnikami napędzanymi benzyną lub olejem napędowym. Niewielkie wycieki można neutralizować na poziomie lokalnym.
 

Sorbenty dzielimy ze względu na pochodzenie:

  • organiczne (naturalne i syntetyczne),
  • nieorganiczne (hydrofobowe i niehydrofobowe),
  • chemiczne.


Sorbenty pochodzenia chemicznego

Powstają w wyniku procesu technologicznego. Ich dużą zaletą jest uniwersalność. Doskonale nadają się do neutralizacji zarówno olejów i substancji ropopochodnych, jak i agresywnych substancji chemicznych. W przeciwieństwie do innych sorbentów nadają się do wielokrotnego stosowania, co znacznie obniża koszty utylizacji odpadów. Oczywiście sorbent powinien być odpowiednio dobrany do ewentualnego ryzyka

Więcej na Sorbenty Ekotu.pl

Sorbenty organiczne

Charakteryzują się dużą chłonnością, ale najczęściej można wykorzystać je tylko raz. Produkowane są z łatwo dostępnych produktów roślinnych, co powoduje ich niską cenę i ogólną dostępność. Najczęściej stosowane są trociny, słoma, siano, kora, torf, trawa morska. Zaletą tych sorbentów jest wysoka chłonność oraz niska cena. Zdecydowanie do wad można zaliczyć zwiększanie powierzchni i możliwość tylko jednokrotnego użycia.

Sorbenty organiczne syntetyczne są znacznie bardziej praktyczne, ponieważ występują w postaci pianek, włókien, strzępek. Zaletą tych absorbentów jest możliwość odzyskania pochłoniętych substancji.

Sorbenty nieorganiczne

Najczęściej są to sorbenty pochodzenia mineralnego, skały, popioły. Niektóre z nich mają zdolności hydrofobiczne powodujące, że nadają się do neutralizacji skażeń wodnych. Odznaczają się one duża lekkością.

Źródło: EKOTU
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)