Dzisiaj jest: 21.9.2021, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Inteligentne budynki - przyszłość ekologicznej budowli

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1778 Autor:
Redakcja poleca!

Inteligentne budownictwo obejmuje takie zagadnienia jak rozbudowany system czujników i detektorów oraz system zarządzania zainstalowanymi elementami budynku.

Inteligentne budynki - przyszłość ekologicznej budowli
Jednym z celów powstawania inteligentnych budynków jest optymalizacja kosztów utrzymania.

Technologia

 Obejmuje to między innymi oszczędność energii elektrycznej i ciepła. Na przykład automatyczne obniżanie temperatury, czy wyłączanie świateł w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Innym celem, dla którego tworzy się coraz nowocześniejsze technologie sterowania inteligentnymi budynkami jest bezpieczeństwo. Rozumieć należy przez to wszelkiego rodzaju systemy antywłamaniowe, czujniki tlenku węgla, czy dymu.

Utrzymanie temperatury

Jednak technologie nie ograniczają się jedynie do tego. Istnieje także np. możliwość zaprogramowania domu tak, aby pod nieobecność domowników było zapalane światło, grała muzyka, a okna były odsłaniane i zasłaniane tak jakby w budynku stale ktoś przebywał. Tego typu zabiegi niewątpliwie odstraszą potencjalnych włamywaczy od naszego dobytku. Inteligentny budynek powinien też być wyposażony w czujniki pogodowe i system reagowania na zmiany warunków atmosferycznych. Na przykład gdy zacznie padać deszcz, system pozamyka okna. Gdy z kolei w upalne dni, któreś z pomieszczeń będzie bardzo nasłonecznione, okna zostaną zasłonięte w celu utrzymania optymalnej temperatury. Bardzo przydatna okazuje się też funkcja pobierania oraz interpretacji gotowej prognozy pogody z Internetu.

http://depenbrock.pl/oferta

 Pozwala to na reakcje na zmianę pogody, jeszcze zanim taka zmiana nastąpi. Najbardziej zaawansowane systemy posiadają także możliwość personalizacji ustawień. Wykorzystując kamery z funkcją rozpoznawania osób, można zaprogramować pewne parametry pod konkretnego użytkownika. Na przykład, jeżeli w pomieszczeniu przebywa osoba, która preferuje niższą temperaturę otoczenia, temperatura w pokoju zmaleje, a gdy wejdzie tam ktoś o innych upodobaniach, system zareaguje analogicznie. Jest to jednak technologia niezbyt rozpowszechniona, głównie ze względu na koszty jej wprowadzenia.

Źródło: depenbrock
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)