Dzisiaj jest: 21.9.2021, imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca

Elektrownie wiatrowe offshore - wady i zalety

Dodano: 7 lat temu Czytane: 8654 Autor:

Jakie zalety i wady ma energetyka wiatrowa OFFSHORE? Czy jest to dobra inwestycja i właściwy kierunek w energetyce OZE?

Elektrownie wiatrowe offshore - wady i zalety
Na pewno największą zaletą takich farm wiatrowych są duże zyski, ponieważ wiatr morski jest dużo stabilniejszy niż lądowy, zatem turbiny pracują ciągle generując stałe zyski. Także prędkość wiatru nad wodą na ogół jest większa, przez co można wykorzystywać niższe wieże w porównaniu do tradycyjnych elektrowni wiatrowych. Na lądzie są ograniczenia co do miejsca w którym ma powstać farma wiatrowa, a na morzu jest dużo większe pole manewru i po prostu można zbudować ich więcej. Ludzie mieszkający blisko takich farm skarżą się na zepsucie krajobrazu i ciągły hałas.  Morskie farmy są rozwiązaniem tego problemu. Szum fal doskonale zagłusza ich hałas, a gdy zostaną zbudowane daleko od brzegu to w minimalnym stopniu burzą piękno krajobrazu.
 
Elektrownie wiatrowe OffShore
Elektrownie wiatrowe OffShore

Budowa farm wiatrowych na morzu potencjalnie daje też dużo większe miejsce zatrudnienie niż przy budowie farm lądowych, ponieważ dużo trudniej jest wybudować elektrownie w morzu niż na lądzie. Pochłania to także o wiele więcej funduszy, ponieważ części których używa się na takiej budowie są zupełnie inne niż przy wiatrakach lądowych. Taka inwestycja jest z reguły od 30% do 50% droższa niż inwestycja w budowę farmy wiatrowej na lądzie. Środowisko wodne powoduje dużo większe ryzyko korozji przez co wymusza o wiele lepsze zabezpieczenia zarówno fundamentów jak i samych konstrukcji. Ze względu na znacznie utrudniony dostęp do farm wiatrowych na morzu trzeba używać dużo droższych i odporniejszych materiałów, aby maksymalnie ograniczyć konieczność wymiany części w razie awarii. Dlatego należy stosować teoretycznie niezawodne, czyli dużo droższe turbiny.

Mimo generowania większych zysków, koszty eksploatacyjne elektrowni offshore są wyższe, ponieważ dostęp do elektrowni jest trudniejszy niż w przypadku farm lądowych. Inwestorzy starają się zatem do minimum ograniczyć wydatki związane z utrzymaniem. Jednakże warunkiem do powstania farmy wiatrowej na morzu jest pewność, że nie zakłóci ona ekosystemu miejsca w którym ma zostać zbudowana.
 
Źródło: zdjęć flickr.com
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)