Dzisiaj jest: 29.3.2024, imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

Przekaźniki prądowe — czym są i do czego służą?

Dodano: 7 lat temu Czytane: 5292 Autor:
Redakcja poleca!

Przekaźniki prądowe są jednofazowymi transformatorami o małej mocy. Praca przekaźnika polega na działaniu na granicy zwarcia. Ważne jest to, że natężenie prądów w uzwojeniach jest stałą wielkością.

Przekaźniki prądowe — czym są i do czego służą?
Nosi fachową nazwę przekładni prądowej. Dzięki niej z pomiarów małego prądu możliwe jest wyznaczenie wartości prądu o dużym natężeniu. To niewielkie urządzenie sprawia, że nie dochodzi do spięć, jest to więc niezbędny element w wielu miejscach. Do czego służy i gdzie się go stosuje?

Czym jest przekaźnik?- sposób działania

Aby zrozumiem zasadę działania przekaźnika, warto wiedzieć, czym jest i jak działa elektromagnes. Warto to wiedzieć, ponieważ działanie przekaźnika oparte jest na tym samym mechanizmie. Przepływ prądu przez uzwojenia przekaźniki wywołuje powstanie silnego pola magnetycznego. To pole powstaje w rdzeniu elektromagnesu. W tym przypadku bardzo ważne są pomiary. W zasadzie żadna dziedzina elektroenergetyki nie może się bez nich obejść, podobnie jak bez monitorowania pola elektromagnetycznego. Jest to istotne z uwagi na fakt, jak duża energia jest tam skumulowana. Drobne niedopatrzenia czy błędy skutkować mogą zwarciem, a nawet eksplozją. Dlatego przekaźniki znajdują swe zastosowanie właśnie w miejscach, gdzie energia jest wykorzystywana na naprawdę wysokim poziomie. I ten właśnie wysoki poziom wymaga także szczególnych i dodatkowych zabezpieczeń, które gwarantuje obecność przekaźników. Skonstruowane są tak, by nie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji.
 

Rodzaje i typy przekaźnika

Nie wszystkie przekaźniki są jednakowe. Pomiędzy poszczególnymi rodzajami zauważyć można znaczne różnice. Różnice wynikają z faktu, ze wartość prądu w obwodach roboczych sięgać może kilku tysięcy amperów. Tak duże wartości uniemożliwiają przeprowadzanie jakichkolwiek pomiarów, byłoby to zbyt niebezpieczne i doprowadzić mogłoby do tragedii. Obligatoryjność przeprowadzania takich badań sprawiła, że skonstruowana została przekładnia, działająca w sposób, który zmienia prąd w obwodzie pierwotnym na prąd w obwodzie wtórnym. Dzięki istnieniu tego urządzenia możliwe stają się stabilne i bezpieczne pomiary. Dodatkowo pierwotny prąd zostaje mierzony w obwodach o niskich napięciach, czyni je dzięki temu bardziej proporcjonalnymi. Pomiar staje się akceptowalny.
 

Rodzaje przekaźników prądowych

Głównym i jedynym kryterium podziału przekaźników jest ich zastosowanie. Wyróżniamy zatem:

  • przekaźnik priorytetowy;
  • przekaźnik bezpieczeństwa;
  • przekaźnik zatrzaskowy.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie przedsiębiorstwa ZEG-ENERGETYKA, który oferuje przekaźniki prądowe i we współpracy, z którym powstał tekst.

Źródło: ZEG-ENERGETYKA
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15