Dzisiaj jest: 30.3.2023, imieniny: Amelii, Dobromira, Leonarda

Samochody elektryczne - wady i zalety

Dodano: 6 lat temu Czytane: 13954 Autor:
Redakcja poleca!

Samochody elektryczne po wielu latach swoistego zapomnienia wracają do łask.

Samochody elektryczne - wady i zalety
Nie bez znaczenia tutaj pozostają kwestie coraz nowocześniejszych rozwiązań technologicznych, dzięki którym auta z napędem elektrycznym mogą stanowić coraz poważniejszą konkurencję dla tych napędzanych w inny sposób. Jak to jednak bywa, mają one nie tylko wiele zalet, ale także wady, które to często mają wpływ na decyzję zainteresowanych klientów dotyczącą ich zakupu.

ZALETY SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH

Niewątpliwą zaletą nie do przebicia, jak mowa o samochodach elektrycznych są koszty ich użytkowania. Energia elektryczna, a raczej koszty z nią związane są znacznie łatwiejsze do przewidzenia niż zmieniające się ceny paliw. Ponadto, obecnie coraz więcej osób decyduje się w domach korzystać z alternatywnych źródeł energii, takich jak panele słoneczne, tym samym uzyskując energię znacznie taniej. To z kolei jeszcze bardziej może obniżyć to, ile będzie wynosiła jazda autem elektrycznym.

Prosta konstrukcja napędu samochodów elektrycznych (zasada działania samochodów elektrycznych - sprawdź) w porównaniu do tych zasilanych tradycyjnie to kolejna ich cecha na plus. Dzięki temu użytkownicy nie muszą obawiać się wielu awarii, nie ma konieczności wymiany filtrów czy oleju. To nie tylko spore oszczędności ale także znacznie łatwiejsze sterowanie samochodem, co dla wielu osób także jest dość istotne.

Samochody elektryczne to także znacznie mniej spalin jak również o wiele cichsza praca auta. Zyskuje nie tylko środowisko, ale także właściciel samochodu, który nie jest narażony na ciągły hałas silnika. W wielu krajach, zwłaszcza w zabytkowych miastach wprowadzono zakaz wjazdu do części z nich samochodów ze względu właśnie na wydzielane przez nie zanieczyszczenia. Z tego zakazu zwalniane są auta elektryczne jako te, które nie emitują szkodliwych substancji, tak niekorzystnych dla starych, zabytkowych budowli.

Samochód elektryczny jest zdaniem wielu fachowców znacznie bezpieczniejszy także w czasie wypadku. Nie ma w nim bowiem paliwa ani innych substancji, które mogłyby ulec wybuchowi.
 
5 powodów dla których warto kupić samochód eletryczny

WADY SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH

Jednakże pomimo wielu zalet, nie można zapominać o tych cechach aut elektrycznych, które uznawane są za ich wady. Tą, którą zazwyczaj wymienia się na pierwszym miejscu jest stosunkowo mały zasięg na jednym ładowaniu. Obecnie produkowane auta elektryczne na w pełni naładowanych akumulatorach mogą przejechać maksymalnie od 100 do 200 km. Należy jednak pamiętać, że stosowanie w czasie jazdy klimatyzacji czy radia lub innych urządzeń zużywających energię elektryczną powoduje zmniejszenie tego dystansu. Wciąż niewielka ilość tego typu samochodów na rynku sprawia, że nie ma zbyt wielu miejsc, gdzie można samochód naładować. Ponadto należy czekać przynajmniej kilka godzin, aby akumulatory były w pełni naładowane. W dalszej podróży auto więc niezbyt się sprawdza. Wprawdzie Tesla, jeden z czołowych producentów ma pomysł na wprowadzenie sieci stacji, gdzie zamiast ładowania można by było wymieniać akumulatory na naładowane, jednakże jest to jeszcze dość odległe w czasie. W czasie zimnych dni przy mrozach w okolicy kilkunastu stopni, zużycie energii jest zwiększone co powoduje zmniejszenie maksymalnego zasięgu auta.

Pewną wadą, zwłaszcza dla zainteresowanych kupnem takiego samochodu osób jest cena. Auta z napędem elektrycznym są kilkakrotnie droższe od innych samochodów tej samej wielkości. Nie każdy zaś może sobie pozwolić na to, aby lekką ręką wydać ponad 100 tysięcy złotych. Poza tym, sam zakup auta to nie wszystko, często konieczne jest jeszcze zamontowanie specjalnych urządzeń do ładowania samochodu w domu lub dokupienie kabli, pozwalających na ładowanie ich przy pomocy domowego gniazdka. A to kolejne koszty i to dość niemałe, oscylujące często wokół kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Brak serwisów to także aspekt, który samochodom elektrycznym zalicza się jako wadę. Wprawdzie postrzegane są jako auta znacznie mniej awaryjne, jednakże wizja transportu auta kilkaset kilometrów do serwisu skutecznie może zniechęcić do jego zakupu. Ciekawostką jest też to, iż wiele osób jako wadę postrzega bardzo cichą pracę samochodu. Piesi czy rowerzyści przyzwyczajeni do hałasu silników samochodowych często nie zauważają jadącego za nim czy wyjeżdżającego auta elektrycznego.

PODSUMOWANIE

Decyzja o tym, czy warto kupić auto elektryczne to decyzja, którą każdy powinien podjąć samodzielnie. Jeżeli ktoś potrzebuje niewielkiego samochodu, aby dojeżdżać do miejsca pracy odległego o kilkanaście kilometrów - z pewnością sprawdzi się idealnie. Nie można zapominać też o tym, iż producenci rozwijają sieć stacji, gdzie auta można będzie ładować, a coraz większa ilość modeli na rynku sprawia, że ich ceny stają się dla klientów coraz bardziej atrakcyjne.
Źródło: zdjęcia głównego flickr.com (fot. Kārlis Dambrāns)
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)