Dzisiaj jest: 4.8.2021, imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego

Sposoby montażu paneli fotowoltaicznych na budynkach

Dodano: 4 lata temu Czytane: 18618 Autor:
Redakcja poleca!

Sposoby montażu paneli fotowoltaicznych będą w dużej mierze zależały od tego, czy zainstalujemy je na powierzchni gruntu, na ścianie budynku, czy też na określonym typie dachu.

Sposoby montażu paneli fotowoltaicznych na budynkach
W każdym przypadku należy dobrać odpowiedni system mocowania, tak aby zapewnić sobie wydajność i wytrzymałość całej konstrukcji.

DACHY SKOŚNE
Montaż na skośnych dachach zależy w dużej mierze od budowy poszycia i parametrów zastosowanych na nim materiałów. Na skosach pokrytych blachodachówką panele instaluje się zazwyczaj na aluminiowych szynach przykręconych do dachu za pomocą dwugwintowych śrub. Nieco inaczej wygląda montaż na dachach z blachy falistej, do której mocuje się za pomocą śrub krótkie odcinki szyn, a do nich przyczepia się panele za pomocą klem.

Ponieważ dachówka ceramiczna stanowi niezwykle wytrzymały, a przy tym ciężki materiał, systemy panelowe mocuje się do niej przy pomocy specjalnych uchwytów, które pozwalają na precyzyjne wyregulowanie systemu. Sprawdzają się one znacznie lepiej niż śruby przy tym typie zadaszenia. Dachówka tzw. karpiówka jest specyficzną odmianą ceramiki, więc także stosuje się do niej uchwyty, które jednak są specjalnie do niej dopasowane. Na dachówkę łupkową panele fotowoltaiczne montuje się bezpośrednio do dachu przy pomocy uchwytów; nie trzeba tu stosować szyn.
 

 
Niewątpliwą zaletą montażu paneli na pochyłych dachach jest optymalne wykorzystanie powierzchni, ale kluczową sprawę stanowi dobór systemu instalacji do zastosowanego pokrycia dachu, tak aby konstrukcja była bezpieczna i trwała.


DACH PŁASKI

Przymierzając się do instalacji paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu koniecznie należy ocenić jego nośność, aby uniknąć uszkodzenia całej konstrukcji. Niezbędna może się przy tym okazać pomoc inżyniera, który zmierzy parametry budynku i dobierze do nich odpowiedni projekt. W zależności od wytrzymałości pokrycia można panele w całości oprzeć na dachu, lub częściowo przenieść ich ciężar na odpowiednią konstrukcję.

Przy dachach z płyt żelbetowych zwykle całość mocuje się do zakotwiczonych w dachu wsporników połączonych ramami. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na izolację poszycia, aby uniknąć zawilgocenia konstrukcji. Lekkie panele oparte na aluminiowych ramach z bloczkami można instalować także na innych typach dachów, również tych mniej wytrzymałych. Niekiedy system paneli montuje się także na plastikowej konsoli wypełnionej balastem. W przypadku najsłabszych dachów panele montowane są do systemu wsporników z obciążeniami który tylko opiera się o dach, obciążając go w niewielkim stopniu. Wybór optymalnego rozwiązania zależy od nośności dachu oraz tego, czy fotowoltaikę instaluje się na starym dachu, czy też podczas konstrukcji nowego.
 
Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim
Rys.1 Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim (źródło: flickr.com, autor Cummings Properties)

Panele zamontowane na dachu optymalnie wykorzystują dostępną przestrzeń, nie sprawdzają się jednak na skosach północnych. Nieco utrudniony dostęp stanowi wadę, gdy chce się je poddać konserwacji, ale i zaletę, gdy utrudnia kradzież lub wandalizm obcym. Panele zainstalowane na gruncie wymagają więcej miejsca, gdyż trzeba je umieścić w pewnej odległości od siebie, aby się nawzajem nie zacieniały. Można jednak wykorzystać w nich systemy nadążne, które kierują powierzchnię solarów w stronę słońca, znacznie zwiększając ich wydajność w stosunku do instalacji dachowych.

PANELE NA ŚCIANACH BUDYNKU

Stosunkowo najrzadziej montuje się panele na ścianach, z uwagi na wygląd fasady. Niemniej jednak, systemy zamontowane na południowej ściance domu są szczególnie wydajne, a przy tym łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Dzięki ich pionowemu ułożeniu unika się także problemu związanego z zaleganiem śniegu, który zimą ogranicza dostęp promieni słonecznych do paneli dachowych i gruntowych. Warto przemyśleć takie rozwiązanie, gdy dach nie pozwala na montaż paneli, a inwestor nie chce zajmować powierzchni gruntu.
 
Panele na ścianie budynku
Rys.2 Panele na ścianie budynku (źródło: pixabay.com, autor cricrimo)
Źródło: zdjęcia głównego pixabay.com (fot. MariaGodfrida)
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)