Dzisiaj jest: 5.3.2024, imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii

Rośliny energetyczne wady i zalety

Dodano: 9 lat temu Czytane: 7484 Autor:

Rośliny energetyczne uprawia się w celu pozyskania biomasy z przeznaczeniem na cele energetyczne czyli do produkcji energii cieplnej, elektrycznej oraz paliwa gazowego lub ciekłego.

Rośliny energetyczne wady i zalety
Najpowszechniejszym zastosowaniem biomasy w rolnictwie jest spalanie jej w kotłach, aby wytworzyć energię elektryczną i ciepło lub poddawanie jej fermentacji w celu produkcji biogazu. W szacie roślinnej nadającej się do upraw energetycznych wyróżnia się wiele rodzajów roślin, między innymi:
  • wiechlinowate,
  • oleiste, psiankowate,
  • szarłatowate,
  • ślazowate, wierzbowate,
  • rdestowate,
  • astrowate,
  • różowate,
  • paulowniowate
   Najbardziej rozpowszechnione rośliny energetyczne to: wierzba wiciowa, ślazowiec pensylwański, słonecznik bulwiasty, róża wielokwiatowa, rdestowiec sachaliński i miskant olbrzymi. Są to rośliny uzyskujące duże przyrosty biomasy w stosunkowo krótkim czasie, nadającej się głównie do spalenia, uzyskując energię cieplną. Pozostałe korzyści: zamienniki węgla brunatnego, surowce do produkcji gazu opałowego i etanolu, pozbawione siarki i pochłaniające CO2 z powietrza, zmniejszają zależność kraju od importu energii, są paliwem szczególnie przydatnym dla małych i średnich systemów energetycznych.
Miskant olbrzymi
Miskant olbrzymi

   Do wad należy zaliczyć: nie wytwarzanie nasion płodnych, a więc konieczna jest produkcja sadzonek, które wymagają dużego nakładu finansowego ze względu na wygórowaną cenę oraz konieczność zabezpieczania plantacji przed wymarzaniem w pierwszym roku po posadzeniu (sprawdź firmy zajmujące się biomasą i roślinami energetycznymi).
   W przypadku otrzymywania paliwa – biodiesel ważnymi aspektami będą: obniżona emisja tlenku węgla, węglowodorów i cząstek stałych, niskie wydzielanie CO2 ze względu na zamknięty obieg, niewielka ilość SO2. Minusy: mała lotność biodiesla, większe jego zużycie i wchłanianie wody w porównaniu do oleju napędowego, zwiększona emisja tlenków azotu i aldehydów, a także korozyjne oddziaływanie na niektóre metale i elementy gumowe układu paliwowego.
   Pomimo zróżnicowania wszystkich roślin wykorzystywanych w bioenergetyce, jest jedna kwestia je łącząca i nie pozostawiająca złudzeń – są ekologiczną alternatywą, dużo lepiej wpływającą na środowisko naturalne, niż metody dotychczas stosowane.
 
Źródło: zdjęcia omafra.gov.on.ca oraz flickr.com
Polecane