Dzisiaj jest: 17.12.2018, imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii

Co zrobić ze starym katalizatorem?

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1944 Autor:
Redakcja poleca!

Zużyty katalizator dla wielu z nas nie ma żadnego znaczenia. W przekonaniu wielu osób to po prostu wysłużona część układu wydechowego auta, którą należy wyrzucić na złom.

Co zrobić ze starym katalizatorem?
Takie podejście jest jednak błędne i przez swoją niewiedzę możemy stracić więcej, niż nam się wydaje. Zużyty element można sprzedać, w dodatku za rozsądną cenę. Takimi transakcjami zajmuje się skup katalizatorów. 

Objawy  zużycia katalizatora?

Układ wydechowy jest jednym z najszybciej zużywających się systemów w konstrukcji całego auta. Jego wadliwe działanie może wpływać także na pracę innych podzespołów. Szczególną uwagę należy zwrócić na działanie katalizatora.  Pierwszymi objawami jego zużycia są utrata drożności i zwiększenie oporów cyrkulacji spalin. To w konsekwencji prowadzi do spadku mocy samochodu, zwiększenia zużycia paliwa oraz przegrzania się katalizatora. Jeśli zaobserwujemy wymienione objawy, warto rozważyć wymianę tej części na nową.

Co cennego jest w starym katalizatorze?

Zużyte części samochodowe, nawet gdy nie są już zdolne do pełnienia swoich funkcji, nie muszą od razu lądować na śmietniku czy złomowisku. Mogą być przydatne nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że to nic niewarty odpad. Tak jest w przypadku wspomnianych katalizatorów. Sekretem ich wartości jest platyna, jaka wykorzystana została do produkcji tych urządzeń. Pozyskanie tego pierwiastka chemicznego w warunkach naturalnych wymaga sporych nakładów finansowych i pracy. Przykładowo 1 kg platyny można otrzymać dzięki wydobyciu ok. 150 ton rudy. Natomiast w procesie recyklingu ta sama ilość pierwiastka pozyskiwana jest dzięki zaledwie kilku tonom zużytych części. Skup katalizatorów jest zatem nie tylko pomysłem na biznes, ale także metodą ochrony środowiska. Ponadto, ze starych części można otrzymać także rod, pallad i monolit ceramiczny.

Skup katalizatorów – sposób na dodatkowe oszczędności

Problem zużytego katalizatora prędzej czy później dotyka każdego właściciela auta. Co zatem zrobić ze starą częścią, aby skorzystać na jej wymianie i jeszcze na niej zarobić? Biorąc pod uwagę wartość wspomnianych wcześniej pierwiastki chemiczne, które zawiera konstrukcja katalizatora, można go sprzedać firmom, zajmującym się tego typu usługami. Skup katalizatorów to dynamicznie rozwijająca się gałąź przemysłu, która cieszy się coraz większą popularnością. Wycena zużytych części może przebiegać według dwóch zasad. Pierwsza opiera się na orientacyjnych cenach za sztukę, jakie poszczególne firmy same określają, z uwzględnieniem marki i modelu aut, z którego pochodzą podzespoły. Druga metoda, bardziej miarodajna, polega na próbkowaniu wnętrza katalizatora za pomocą specjalnego młynka wibracyjnego. Analizie poddawana jest faktyczna zawartości metali szlachetnych, na której podstawie ustalana jest cena sprzedaży.

Skup katalizatorów to ciekawa alternatywa dla właścicieli samochodów, którzy z powodu wymiany tej części muszą ponieść wysoką cenę naprawy. Sprzedaż takich podzespołów pozwoli nie tylko na odzyskanie kosztów, ale także na ochronę środowiska i wsparcie procesów recyklingu.Źródło: zdjęcia głównego flickr.com (fot. photobeppus)
Komentarze (Ilość: 2)
Rosnąco Standardowy
  • Skup katalizatorów
    2017-08-22 09:32:58 Zgłoś
    Bardzo dobre ceny oferuje DS Auto Chrzanów. Mają punkty w całej Polsce i do tego odbierają też katalizatory od klienta.
  • skup
    2018-01-15 19:05:56 Zgłoś
    Jest wiele firm oferujących skup zużytych katalizatorów, w środku jest wiele pierwiastków szlachetnych i jest to niezła cena za takie katalizatory. Ja swoje oddaje do Tomkatu w Lublinie. Tam płacą najwięcej!
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)