Dzisiaj jest: 11.8.2020, imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Energia słoneczna w Polsce w 2016 oraz perspektywy jej rozwoju

Dodano: 3 lata temu Czytane: 2590 Autor:
Redakcja poleca!

Wykorzystanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych jest w obecnych czasach koniecznością.

Energia słoneczna w Polsce w 2016 oraz perspektywy jej rozwoju
Wymogi ochrony środowiska naturalnego oraz ograniczenia w wydobyciu i przeróbce paliw kopalnych powodują, że alternatywne sposoby pozyskiwania energii zyskują na znaczeniu. Jednym z kierunków, w którym podąża energetyka jest wykorzystanie energii słonecznej.
 
Moc polskich instalacji fotowoltaicznych
Polskie systemy wykorzystujące energię słoneczną, pomimo pewnych perturbacji związanych z ich stanem prawnym, cały czas się rozwijają. Ich łączna moc wynosi aktualnie 192,82 MW. Generalnie same instalacje można podzielić na dwa główne typy, większe systemy posiadające koncesję URE oraz mikroinstalacje do 40kW działające na zasadzie zgłoszenia.
 
Instalacje posiadające koncesję URE
Na koniec 2016 roku w Polsce całkowita moc zainstalowana korzystająca z tego źródła zasilania i posiadająca koncesję Urzędu Regulacji Energetyki wynosiła 99,10 MW. Składały się na te liczbę 473 systemy solarne rożnej wielkości (286 instalacji do 100kW, 187 instalacji powyżej 100kW oraz 25 instalacji powyżej 1MW) .
 
Mikroinstalacje solarne
W ostatnim czasie odnotowuje się wzrost mniejszych systemów wytwórczych, tzw. mikroinstslacji działających w trybie zgłoszenia.  W kraju funkcjonuje 17 072 mikroinstalacji o skumulowanej mocy 93,72 MW. Najwięcej instalacji funkcjonuje na terenie operatora PGE (5175szt.), następnie TAURON (4900szt.), a trzecie miejsce pod względem ilości mikroinstalacji zajmuje Energa Operator (3140).
 
Zróżnicowanie wykorzystania energii słonecznej na terenie Polski
Elektrownie fotowoltaiczne posiadające koncesje Urzędu Kontroli Energetyki rozmieszczone są na terenie kraju stosunkowo równomiernie. Jedynym wyjątkiem jest województwo lubelskie, gdzie całkowita zainstalowana moc wynosi 30,8 MW, 55 instalacji.  Stanowi to blisko 1/3 całej mocy zainstalowanej na terenie kraju. Reszta województw posiada od 11 instalacji w woj. zachodniopomorskim do 106 w woj. śląskim. Całkowita moc wynosi od 0, 5 MW w woj. świętokrzyskim do 9 MW w woj. podkarpackim.
 
Perspektywy fotowoltaiki w Polsce
Wydaje się, że dla polskiej energetyki słonecznej nadchodzą lepsze czasy. Ministerstwo Energii planuje w najbliższych latach zwielokrotnić moc produkowaną przez systemy solarne, co ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne kraju. Posłużyć ku temu mają aukcje na sprzedaż energii z OZE planowane w najbliższych latach. Pierwsza tego typu aukcja miała miejsce 30 grudnia 2016, a jej efektem ma być wzrost mocy solarnych o 100MW. Dodatkowo w nadchodzących latach Polska będzie miała do rozdysponowania znaczne środki europejskie, które będą musiały być zainwestowane w OZE. Sprzyjać rozwojowi tego rynku powinien także spadek cen paneli fotowoltaicznych.
 
Stan na 31.12.2016, Źródła:
www.ure.gov.pl
www.pv-polska.pl
Źródło: zdjęcia głównego flickr.com (fot.Intel Free Press)
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)