Dzisiaj jest: 16.5.2021, imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Dachówka słoneczna - czy warto?

Dodano: 4 lata temu Czytane: 4876 Autor:
Redakcja poleca!

Pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych staje się coraz popularniejsze. Nie dziwi więc fakt, że na rynku pojawia się coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, które mają w tym pomagać.

Dachówka słoneczna - czy warto?
Jednym z tych, które cieszą się ostatnio bardzo dużym zainteresowaniem jest dachówka słoneczna. Dachówka słoneczna, znana także pod nazwą dachówki solarnej to odpowiednio przygotowany zestaw ogniw fotowoltaicznych, które nie tylko wyglądają jak tradycyjne ceramiczne dachówki, ale mogą je zastąpić jak poszycie dachu. Całość nazywana jest także systemem SRS, co jest skrótem od angielskiego zwrotu "Solar Roof System".

ZASADA DZIAŁANIA
Zasada działania dachówek słonecznych jest taka sama jak dużych paneli fotowoltaicznych. Każda z dachówek to oddzielne ogniwo, które zbiera promieniowanie słoneczne i przetwarza je na energię elektryczną. Oczywiście, aby system był odpowiednio sprawny, niezbędne jest odpowiednie podłączenie wszystkich dachówek jak również zapewnienie całej instalacji akumulatorów o właściwej pojemności, które będą mogły przechowywać uzyskaną energię. Ciekawostką jest to, iż z zewnątrz po ułożeniu do złudzenia przypominają one tradycyjne ceramiczne dachówki. Na rynku dostępne są w kilku wzorach jak również w różnorodnych kolorach, co pozwala na ich bezproblemowe dobranie do każdego budynku na tej samej zasadzie, na jakiej dobiera się kolor czy wygląd zwykłej dachówki. Ogniwo fotowoltaiczne ukryte jest pod warstwą hartowanego szkła, odpornego na uderzenia oraz warunki atmosferyczne oraz pod drugą warstwą, która idealnie imituje wygląd dachówki. Oczywiście bez problemu przepuszczają one promienie słoneczne do ogniwa.
 
Wygląd dachówki solarnej
Rys.1 Przykładowy wygląd dachówki solarnej (dostępne są różne wersje kolorystyczne, montażowe) - źródło flickr.com, autor Andy Wright

ZASTOSOWANIE W PRAKTYCE
Dachówki solarne można stosować niemalże wszędzie. Ne można jednak zapominać o tym, aby dach, na którym mają być zastosowane miał dostęp do światła słonecznego. Jeżeli zasłaniają go rośliny czy też inne, znacznie wyższe budynki, może się okazać że inwestycja nie będzie opłacalna ze względu na obniżoną sprawność całego systemu. Wprawdzie system SRS nie zalicza się do najtańszych, jednakże fakt, iż niemalże od razu widać znaczne oszczędności sprawia, że w przypadku odpowiednio dobranego profilu zużycia energii elektrycznej, inwestycja zwróci się stosunkowo szybko. Przy właściwym doborze ilości ogniw jak również akumulatora o dobrze dobranej do potrzeb budynku pojemności można zminimalizować lub też całkowicie wyeliminować konieczność pobierania energii elektrycznej z innych źródeł.
 

Prezentacja systemu dachówek solarnych Elona Muska 
 
Coraz większe zainteresowanie produktami z tej kategorii sprawia, że produkcji ich podejmuje się rosnąca liczba firm. Jednak propozycje niektórych, jak na przykład te które przedstawia powiązana z koncernem Tesla firma Elon Musk przyciągają uwagę znacznie większej ilości klientów. Elon Musk zadbał bowiem nie tylko o odpowiedni wygląd prezentowanych przez siebie systemów SRS, ale także o dostarczenie na rynek odpowiednich urządzeń, które do prawidłowego działania systemu są niezbędne - magazynów energii. "Powerwall" o pojemności 14 kWh to tylko jedna z propozycji skierowanych do osób zainteresowanych montażem systemu dachówek słonecznych. 
Źródło: zdjęcia głównego flickr.com (fot. John Hritz)
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)