Dzisiaj jest: 19.6.2021, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

Uprawnienia energetyczne - jak je zdobyć?

Dodano: 4 lata temu Czytane: 2747 Autor:
Redakcja poleca!

Uprawnienia energetyczne dzielimy na dwa rodzaje (E oraz D) oraz trzy grupy (I, II, III).

Uprawnienia energetyczne - jak je zdobyć?
Podział uprawnień energetycznych

- Grupa I uprawnia do wszelkiego rodzaju prac, takich jak konserwacja, montaż, remont, kontrole i tym podobne przy urządzeniach elektroenergetycznych oraz typowo urządzeń związanych tylko z energią elektryczną.
- Grupa II to analogicznie to samo jak w grupie pierwszej, tylko, że nie daje ona uprawnień na urządzenia elektroenergetyczne i elektryczne ale na wszelkie urządzenia związane z wytwarzaniem, przesyłaniem czy produkcją ciepła oraz grupa druga również daje uprawnienia do obsługi urządzeń energetycznych
- Grupa III to zaś uprawnienia specjalistyczne, które umożliwiają nam wszelkie prace montażowe, kontrolne czy obsługowe przy urządzeniach i instalacjach gazowych, czy przy wszelkiego rodzaju urządzeniach przesyłających paliwa gazowe.
- Rodzaj E oznacza po prostu uprawnienia eksploatacyjne
- Rodzaj D oznacza uprawnienia do sprawowania dozoru, zazwyczaj podczas kursów oba te rodzaje E i D są wykonywane w jednakowym czasie i zawsze robione parami, więc robiąc grupę E automatycznie też powinniśmy robić grupę D

Jak zdobyć uprawnienia energetyczne?

Zdobycie uprawnień energetycznych nie jest samo w sobie trudnym zadaniem. Najważniejsze jest to, aby być do tego dobrze przygotowanym. Jest to proces stosunkowo szybki, jednak nie ulega wątpliwości, że bez doświadczenia czy podstawowej szkolnej wiedzy z zakresu energetyki, urządzeń elektroenergetycznych, elektrycznych czy cieplnych nie mamy większych szans na przejście z pozytywnym skutkiem kursu. Szkół przeprowadzających tego typu kursy na zdobycie uprawnień energetycznych jest dość sporo, oczywiście najłatwiej jest je znaleźć za pomocą wyszukiwarki internetowej. Praktycznie wszystkie szkoły mają połączone kursy E oraz D czyli eksploatacja i dozór, jednak grupę musimy już wybrać sami, czy zależy nam na uprawnieniach do obsługi urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych, cieplnych czy gazowych oraz transportujących paliwa gazowe. Wystarczy zgłosić się do takiej szkoły (zazwyczaj wystarczy zgłoszenie na stronie internetowej, potwierdzenie mailowe i wpłata należnych za kurs środków), wybrać dokładny termin przeprowadzania kursów i się na nie stawić, aby zdobyć potrzebne nam uprawnienia energetyczne.

Jaki jest zakres wyżej wymienionych uprawnień energetycznych?

Do głównych czynności, które będziemy mogli wykonywać po zdobyciu uprawnień są:
- obsługa urządzeń (elektrycznych, elektroenergetycznych, cieplnych, gazowych)
- eksploatacja ich
- naprawy
- instalacje sieci
- remonty i prace kontrolno pomiarowe
Źródło: zdjęć flickr.com (fot. CoCreatr)
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)