Dzisiaj jest: 11.8.2020, imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Kolektory słoneczne płaskie i próżniowe

Dodano: 5 lat temu Czytane: 6487

​Kolektor słoneczny jest stosunkowo prostą konstrukcją przeznaczoną do celów grzewczych. Cechuje go zdecydowanie mniej skomplikowaną budową w porównaniu chociażby do kotła grzewczego (np. na biomasę).

Kolektory słoneczne płaskie i próżniowe
Niestety, warunki pracy kolektorów słonecznych są o wiele bardziej skomplikowane, ponieważ ich stosowanie wiąże się bowiem ze zmieniającymi się warunkami pogodowymi oraz eksploatacyjnymi. Temperatury robocze są w nich znacznie wyższe lub  znacznie niższe w porównaniu do typowych kotłów grzewczych. Kolektory słoneczne możemy podzielić na płaskie i próżniowe.
Kolektory płaskie - budowa i zasada działania
Kolektory płaskie - budowa 

Kolektory płaskie – Promienie słoneczne, które padają na płytę kolektora w pewnej części zostają zaabsorbowane poprzez umieszczenie we wnętrzu kolektora odpowiedniego absorbera. Zbudowany jest on na ogół z blachy miedziowej, do której mocuje się rurki. W nich przepływa czynnik odporny na działanie niskich temperatur np. glikol lub solanka. Całość pokrywa się warstwą wysoko-selektywną, czyli posiadającą wyjątkowo wysoki współczynnik absorpcji dla promieniowania słonecznego oraz niski współczynnik jego emisji. Aby zapobiec dodatkowym stratom ciepła, powierzchnia jest pokryta specjalnym izolatorem np. wełna mineralna.
Kolektory słoneczne próżniowe budowa i zasada działania
Kolektory słoneczne próżniowe - budowa 

Kolektory próżniowe – najczęściej składają się z kilkunastu rur próżniowych. Każda z nich jest w zasadzie oddzielnym kolektorem, posiadającym absorber otoczony próżnią. Istnieje kilka typów próżniowych rurowych kolektorów słonecznych. Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi jest konstrukcja rury próżniowej, która może składać się z jednej warstwy lub być podwójnie przeszklona.
Instalacja kolektorów słonecznych - schemat i zasada działania
Instalacja kolektorów słonecznych - schemat i zasada działania

Czynnikiem grzewczym najczęściej jest woda lub płyn niezamarzający (glikol), a jego ruch jest wywoływany w wyniku działania pompy solarnej. Ogrzany czynnik grzewczy przepływa do zasobnika i oddaje ciepło poprzez wymiennik ciepła. Ciepło jest „odbierane” na ogół przez instalacje c.w.u. Następnie, ochłodzony czynnik grzewczy ponownie wraca do kolektora.
 
Źródło: fotografia główna: flickr.com
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)