Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Dotacje na OZE - jak i gdzie otrzymać?

Dodano: 7 lat temu Czytane: 7631 Autor:
Redakcja poleca!

​Programy dofinansowania budowy instalacji i mikroinstalacji OZE opierają się głównie na funduszach europejskich.

Dotacje na OZE - jak i gdzie otrzymać?
W związku z wciąż trwającymi konsultacjami i ustaleniami dotyczącymi rozdysponowania środków z nowego budżetu wiadomo na razie, że w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” 2014-2020, będzie możliwe dofinansowanie OZE, lecz do tej pory nie określono jeszcze wszystkich projektów.

Wiadomo już, że inwestorzy będą mogli korzystać z kolejnej edycji programu PROSUMENT - Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii Część 2”. Program koordynowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i dotyczy zakupu oraz montażu instalacji i mikroinstalacji OZE do produkcji energii elektrycznej oraz energii elektrycznej i ciepła (łącznie). Budżet programu na lata 2014-2022 wynosi 800 mln złotych, zaś jego beneficjentami są osoby fizyczne, jednostki samorządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Sprzedażą kredytów z dopłatami na urządzenia wykorzystujące źródła odnawialne do produkcji ciepła i prądu zajmuje się Bank Ochrony Środowiska, finansowaniem samorządów -NFOŚiGW, a spółdzielnie mieszkaniowe obsługiwane są przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Kolejnym programem, który po przerwie będzie wznowiony w 2015r. jest BOCIAN, i który dotyczy rozproszonych, odnawialnych źródeł energii. Jego budżet jest przewidziany na kwotę do 570 000 tys. złotych. Beneficjentami programu mogą być przedsiębiorstwa, które mogą liczyć na pożyczkę na preferencyjnych warunkach.

Małe i średnie firmy chcące poprawić swoją efektywność energetyczną np. poprzez inwestycje w OZE mogą skorzystać z dotacji lub preferencyjnych kredytów w ramach PolSEFF2 - drugiej edycji Polskiego Programu Finansowania Zrównoważonej Energii opracowanego przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który jest realizowany w ramach Programu Priorytetowego NFOŚiGW. Podobną pomoc w formie atrakcyjnej Energopożyczki dla przedsiębiorstw oferuje Agencja Rozwoju Przemysłu.

Na stronie internetowej NFOŚiGW są na bieżąco aktualizowane informacje o naborze wniosków o dofinansowanie w ramach poszczególnych projektów.Obecnie trwa nabór wniosków w ramach w następujących programów:
Część 3) Inwestycje energooszczędne w małych i średnich przedsiębiorstwach
Wnioski należy składać w bankach, które zawarły umowę o współpracy z NFOŚiGW.
Podpisywanie umów - do 31. 12. 2015r. Wypłaty - do 31. 12. 2016r.

Firmy pomagające w otrzymywaniu dotacji na OZE - lista

Planowane nabory na 2015r.:
Część 1) LEMUR Enerooszczędne Budynki Użyteczności Publicznej
Część 2) Dopłaty do kredytów na budowę domów energooszczędnych
Część 1) BOCIAN - Rozproszone, odnawialne źródła energii
Część 2) Prosument- linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii

 
Źródło: Strony internetowe NFOŚiGW i Ministerstwa Środowiska, grafika pixabay.com
Komentarze (Ilość: 1)
Rosnąco Standardowy
  • PowerSkills
    2016-09-15 20:48:15 Zgłoś
    Wszystkich zainteresowanych tematyką - jakie są możliwości uzyskania dotacji unijnej na OZE zapraszam na szkolenie w tym zakresie "Dotacje unijne na Odnawialne Źródła Energii (OZE)". Można dowiedzieć się na temat aktualnych możliwości sfinansowania tego typu inwestycji, pułapów dofinansowania i metod obliczenia dotacji, zasad przygotowania dokumentacji - szczegóły na stronie www.powerskills.pl
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)