Dzisiaj jest: 19.6.2021, imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii

90 mln zł dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych - termomodernizacja

Dodano: 5 lat temu Czytane: 3938 Autor:
Redakcja poleca!

Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji, mających doprowadzić do obniżenia zużycia energii oraz kosztów ogrzewania

90 mln zł dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych - termomodernizacja
budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Skorzystać na tym mogą przede wszystkim wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Do końca września podmioty z terenu Dolnego Śląska mogą zawalczyć o dotacje. W puli znajduje się 90 mln zł.

Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej jest na ogół wysoko opłacalna. Wymaga na wstępie poniesienia znacznych kosztów, dlatego wielu właścicieli budynków, szczególnie należących do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych ma problem z realizacją termomodernizacji bez wsparcia finansowego. Sytuacja uległa zmianie po wprowadzeniu systemu pomocy. Jednym z instrumentów tego systemu jest działanie 3.3. Efektywność energetyczna w budynkach użyteczności publicznej i sektorze mieszkaniowym.

W ramach działania 3.3. przewidziano środki na 3 typy inwestycji:
   – projekty typu A: Projekty związane z kompleksową modernizacją energetyczną budynków użyteczności publicznej,
   – projekty typu B: Projekty związane z kompleksową modernizacją energetyczną budynków mieszkalnych wielorodzinnych,
   – projekty typu C:  Projekty demonstracyjne – publiczne inwestycje w zakresie budownictwa o znacznie podwyższonych parametrach charakterystyki energetycznej w budynkach użyteczności publiczne.


Termomodernizacja budynków wielorodzinnych
- W ramach konkursu można otrzymać dotację na projekty związane z kompleksową modernizacją energetyczną budynków mieszkalnych wielorodzinnych, w tym w zakresie:ocieplenia obiektów, modernizacji systemów grzewczych i systemów wentylacji, modernizacji przyłącza do sieci ciepłowniczej. Środki mogą również zostać przeznaczone na montaż instalacji OZE (np. pomp ciepła, fotowoltaiki), instalacje systemów monitoringu i zarządzania energią cieplną i elektryczną, a także wymianę oświetlenia i urządzeń elektrycznych w budynku – wyjaśnia Tomasz Bednarski, dyrektor Guarana Biznes sp. z o.o.

Ile zyskają spółdzielnie i wspólnoty?
Wsparcie udzielane będzie przede wszystkim spółdzielniom oraz wspólnotom mieszkaniowym realizującym przedsięwzięcia w ramach 4 obszarów: Aglomeracji Wałbrzyskiej, Aglomeracji Jeleniogórskiej, Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego, Obszarów Strategicznej Interwencji.
Jeśli chodzi o wysokość dotacji, to w samej Aglomeracji Wałbrzyskiej jest do rozdania 16,7 mln zł. Poziom dofinansowania w przypadku projektów nieobjętych pomocą publiczną wynosi 85%. Minimalna wartość projektu to 50 tys. zł. W Aglomeracji Jeleniogórskiej dotacja wynosi 13,5 mln zł, natomiast na terenie Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego ponad 18 mln zł. W Obszarach Strategii Interwencji jest do rozdania 45 mln zł. We Wrocławskim Obszarze Funkcjonalnym wyjątkowo spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty nie mogą korzystać z tego programu. Dla nich zorganizowane zostaną konkursy w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko.

Terminy
Wnioski można składać od 29 sierpnia 2016 r. do 30 września 2016 r.
Czasu jest niewiele, ale wystarczająco, aby dobrze przygotować się do szeregu niezbędnych działań. Pierwszym z nich będzie audyt energetyczny, który określi opłacalność całej inwestycji. Ocena projektu będzie prowadzona na podstawie wielu kryteriów merytorycznych. Część z nich dotyczy efektu środowiskowego i energetycznego. Chodzi tu o poziom zmniejszenia zużycia energii oraz emisji CO2, zastosowanie odnawialnych źródeł energii i poziom zaspokojenia potrzeb budynków energią z OZE – opowiada Tomasz Bednarski, dyrektor z Guarana Biznes sp. z o.o.
Przygotowania warto rozpocząć już teraz, nie tylko ze względu na niezbędny audyt energetyczny, ale również konieczność sporządzenia projektu budowlanego termomodernizacji, który będzie uwzględniał wytyczne zawarte we właściwym gminnym Planie Gospodarki Niskoemisyjnej.

Czym jest audyt energetyczny?
Koszty ogrzewania rosną i będą rosły. Odpowiednie docieplenie budynku przynosi wymierne oszczędności. Szacowane straty cieplne mogą zmniejszyć się od 20 do 50 proc, co w praktyce oznacza zmniejszenie wydatków firmy na ogrzewanie. Dodatkowe oszczędności przyniesie modernizacja systemów grzewczych, ciepłej wody użytkowej czy wentylacji. Co i w jakim zakresie zmodernizować – jest to rola audytu. Co więcej, audyt pomoże w ramach danego ulepszenia poznać różne warianty i wybrać ten najlepszy. W przypadku instalacji fotowoltaicznej jako dodatkowe źródło wykorzystujące energię odnawialną może zmniejszyć koszty prądu w budynku.
Oszczędność zależeć będzie od wielu czynników – optymalizacja wielkości instalacji polega na określeniu jej wielkości w funkcji zużycia energii. Błędem jest instalowanie instalacji na zasadzie „tyle, ile się zmieści na dachu”. Audyt pozwoli na określenie takiej ilości płyt, aby zysk z montażu był największy. Z kolei przy zastosowaniu technologii LED zużycie energii jest ponad 10 razy mniejsze, a tym samym opłaty za energię elektryczną mogą zmaleć nawet o 90 proc. Liczby mówią same za siebie.

Dotacje dla budynków wielorodzinnych
Dolnośląskie spółdzielnie mieszkaniowe oraz wspólnoty mieszkaniowe chcące przeprowadzić termomodernizację swoich obiektów mogą skorzystać z usług doradczych Guarana Biznes sp. z o.o. Efektem jej prac jest niemal 100 proc. skuteczność pozyskiwaniu unijnego dofinansowania w RPO Województwa Dolnośląskiego i Opolskiego. Wnioski sporządzone przez doświadczonych konsultantów Guarana Biznes 4-krotnie znalazły się na pierwszym miejscu na Dolnym Śląsku i zajęły 2-gie miejsce w Dużym Bonie na Innowacje w roku 2015, a w działaniu 3.2. Efektywność energetyczna w MŚP wniosek Guarana Biznes zajął 4. miejsce.

Szukasz porady w sprawie dotacji na efektywność energetyczną w woj. dolnośląskim i innych województwach? Zadzwoń albo napisz:
Telefon: 509 664 606
email: nowaenergia@guaranabiznes.pl
www.guaranabiznes.pl 
Źródło: OF
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)