Dzisiaj jest: 11.8.2020, imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Przyszłość instalacji fotowoltaicznych w Polsce

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1922 Autor:
Redakcja poleca!

Odbywając podróż po różnorodnych zakamarkach naszego kraju zauważyć można, że już dawno za nami czasy stagnacji i zastoju technologicznego.

Przyszłość instalacji fotowoltaicznych w Polsce
Co kilkadziesiąt kilometrów zauważyć można całe farmy wiatraków prądotwórczych, natomiast na dachach rozlicznych budynków mieszkalnych dumnie prezentują się panele słoneczne.To właśnie one, po odpowiednim podłączeniu ich do systemu fotowoltaicznego, pozwalają mieszkańcom takich obiektów poczynić znaczne oszczędności na energii. Nie zużywają oni bowiem prądu w sposób tradycyjny, a zamiast tego wykorzystują zgromadzoną energię pozyskaną naturalnie z promieni słonecznych. Warto więc zadać sobie pytanie - jaka, wedle specjalistów, czeka przyszłość instalacje fotowoltaiczne?
 

Jak pokazują najnowsze badania, począwszy od roku 2012 zainteresowanie tego typu systemami stale rośnie. Rokrocznie wzrasta liczba gospodarstw domowych, w których montowane są systemy pozwalające wykorzystać w sposób efektywny energię odnawialną. Mimo, iż trend wzrostowy zauważalny jest przede wszystkim w Polsce zachodniej, to i wschód kraju zaczyna coraz łaskawszym okiem spoglądać na kosztowne, jednakże ze wszech miar efektywne instalacje fotowoltaiczne.
 

Pytaliśmy specjalistów z krakowskiej firmy Eko Galicja, która zajmuje się montażem instalacji fotowoltaicznych. Uważają oni, że na przestrzeni kolejnych kilku lub kilkunastu lat ten pozytywny trend będzie w dalszym ciągu utrzymywał się w mocy. Będzie to jednakże spowodowane nie tylko rosnącą świadomością mieszkańców naszego kraju oraz chęcią bardziej ekologicznego pozyskiwania energii. Wraz z powstawaniem kolejnych firm specjalizujących się w dostarczaniu klientom systemów PV wzrasta konkurencyjność rynku, a co za tym idzie – obniżeniu ulega cena oferowanych produktów. Jeszcze do niedawna koszt instalacji umożliwiającej pozyskanie 2 kW energii znacznie przekraczał 35 tysięcy złotych. W chwili obecnej przeglądając oferty sklepów internetowych natknąć się możemy na cenniki zakładające całkowitą cenę systemu na poziomie 20-25 tysięcy złotych – i to wraz z dostarczeniem wszystkich kluczowych komponentów instalacji, ich montażem oraz konfiguracją!
 

Przyszłość instalacji fotowoltaicznych w Polsce to także coraz bardziej zaawansowane badania mające na celu maksymalne usprawnienie instalowanych obecnie u klientów indywidualnych i firm systemów pozwalających na eksploatację promieni słonecznych. Na chwilę obecną najwięcej uwagi poświęca się opracowaniu materiału wykazującego jeszcze wyższą skuteczność w zbieraniu promieniowania ultrafioletowego niż używany powszechnie krzem. Co prawda jego wydajność kształtuje się na zadowalającym poziomie oraz stale wzrasta dzięki stosowanym elementom uzupełniającym, jednakże z badań wynika, iż w dalszym ciągu odbija on aż 30 % promieniowania słonecznego. Taki właśnie procent energii słonecznej jest bezpowrotnie marnotrawiony, natomiast eksperci z dziedziny inżynierii pracują nad usunięciem tej bolączki, z którą to zmagają się instalowane w chwili obecnej układy oraz ich użytkownicy. Możemy być niemalże pewni, że już za kilka lat konsumentom w całym kraju przedstawione zostaną panele pochłaniające 90-99 % promieniowania słonecznego w przystępnej cenie…na tę chwilę jak najbardziej warto czekać!

Źródło: Eko Galicja
Polecane
Polub nas na Facebook-u i bądź na bieżąco z informacjami ze świata OZE! (kliknij)