Dzisiaj jest: 5.3.2024, imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii

Koszty biogazowni

Dodano: 8 lat temu Czytane: 7083 Autor:
Redakcja poleca!

Z każdym rokiem biogazownie zdobywają sobie coraz szersze grono zwolenników. Ich zaletą jest możliwość dostarczania dość sporej ilości prądu przy jednoczesnych niezbyt dużych rozmiarach samej biogazow

Koszty biogazowni
Obiekt o mocy około 250 kW jest w stanie bez większych problemów dostarczyć energię potrzebną dla 3 tysięcy osób. Jednak aby można było z niego korzystać, najpierw należy zainwestować w budowę oraz potem dbać o utrzymanie i zapewnienie odpowiedniej ilości niezbędnych do ich działania substratów.

Budowa biogazowni - koszty początkowe

Do kosztów budowy biogazowni zazwyczaj nie uznaje się kosztów zakupu gruntów, na których ma ona zostać postawiona. Jednakże warto pamiętać, że muszą mieć one odpowiednią wielkość, dlatego też konieczne może być zainwestowanie właśnie w zakup odpowiedniej działki. Te zaś koszty uzależnione od wielkości i lokalizacji. Sama biogazownia to koszt około 15 milionów złotych w przeliczeniu na 1 MW w sytuacji, gdy stawia się biogazownię właśnie o takiej mocy. Jeżeli jednak mowa o budowie biogazowni o mniejszej mocy, na przykład 230 kW, wtedy koszty, jeżeli zostaną przeliczone na 1 MW mocy, wzrastają do kwoty około 21 milionów złotych.

Koszty eksploatacji biogazowni

Nie można zapominać także o tym, ile wyniesie bieżąca eksploatacja biogazowni. Potrzebuje ona odpowiedniego zasilania, czyli przede wszystkim właściwej ilości kiszonki kukurydzy lub gnojowicy. W przypadku biogazowni o wielkości 1 MW ilości te wynoszą około 40 tysięcy ton gnojowicy oraz 20 tysięcy ton kiszonki. Koszt ich zakupu jest różnorodny, jeżeli bowiem ktoś generuje tego typu odpady, wówczas nie płaci za ich zakup. Czasem jednak należy doliczyć także koszt ich transportu do biogazowni. Poza kosztami związanymi z niezbędnymi do działania biogazowni substratami należy uwzględniać także koszty związane z bieżącą jej eksploatacją. Zużycie silnika czy też ładowacza pociągają za sobą konieczność ich napraw czy wymiany. Należy także pamiętać o kosztach, związanych z koniecznością dostarczenia energii elektrycznej do zasilania biogazowni. W przybliżeniu, koszty związane z eksploatacją biogazowni o mocy 230 kW kształtują się w okolicy 320 tysięcy złotych rocznie.
 
Biogazownia - substraty i produkty
Rys.1 Schematyczny rysunek ukazujący obiek substratów i produktów biogazowni

Czy warto budować biogazownie?
Pomimo dość wysokich kosztów, związanych zarówno z budową, jak tez utrzymaniem biogazowni, z pewnością można ją zaliczyć do dość opłacalnych inwestycji. Przede wszystkim należy to rozpatrywać w kategorii inwestycji długoterminowych. Nie tylko można pozyskać energię i ciepło na własne potrzeby, co znacznie ogranicza koszty związane z ich pozyskiwaniem w inny sposób, ale także można sprzedawać nadwyżki, uzyskując z tego tytułu dodatkowe przychody. Nie można zapominać także o znacznym zmniejszeniu kosztów związanych z wywozem odpadów, które w biogazowni mogą być wykorzystywane. Oczywiście opłacalność całości inwestycji uzależniona jest to od wielu czynników, jeżeli bowiem na budowę został zaciągnięty kredyt, uzależnione jest to także na przykład od oprocentowania kredytu. Wprawdzie w Polsce wciąż jest mało tego typu inwestycji, jednakże zainteresowanie nimi rośnie. Patrząc na przykłady płynące z innych krajów, z pewnością jest to bardzo opłacalna i przede wszystkim ekologiczna forma pozyskiwania energii.

Podane koszty mają charakter orientacyjny i odnoszą się do całości inwestycji. W zależności od warunków i lokalizacji, poszczególne kwoty mogą ulegać wahaniom. 
Źródło: zdjęcia flickr.com (Som Energia Cooperativa, Robert Basic)
Polecane