Dzisiaj jest: 30.11.2022, imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka

Substraty do produkcji biogazu - odpady przemysłu spożywczego (część 1/5)

Dodano: 6 lat temu Czytane: 6176 Autor:
Redakcja poleca!

Istnieje bardzo wiele produktów, które można wykorzystać do efektywnej produkcji biogazu. Różnią się one przede wszystkim pochodzeniem, konsystencją, składem, gęstością itp.

Substraty do produkcji biogazu - odpady przemysłu spożywczego (część 1/5)
W celu zwiększenia produkcji biogazu, stosuje się również mieszaniny różnych produktów. W naszym cyklu artykułów na temat substratów do produkcji biogazu będziemy prezentować różne rodzaje źródeł biogazu. Jako pierwsze, zostaną omówione osady ściekowe.

Odpady przemysłu spożywczego 

Do produkcji biogazu wykorzystuje się z powodzeniem produkty uboczne i odpady z przemysłu spożywczego – wywar gorzelniany, młóto, wysłodki buraczane, pulpę ziemniaczaną, wytłoki z owoców (powstające przy produkcji soków), pestki z jabłek, melasę buraczaną, tłuszcze odpadowe, odpady z rzeźni (krew, treść przewodu pokarmowego zwłaszcza przeżuwaczy). Ponadto otręby i odpady z czyszczenia ziarna, odpady z młyna, śruty poekstrakcyjne, makuchy, maślankę, serwatkę, glicerynę powstającą przy produkcji estrów metylowych (biodiesla) z olejów roślinnych, tłuszcze posmażalnicze, obierki ziemniaczane i odpady ziemniaków, pozostałości z zakładów zbiorowego żywienia (stołówek), odpady owoców, warzyw, kawy, herbaty, tytoniu i wielu tym podobnych.
Odpady przemysłu spożywczego - substrat biogazowni
Tab.1 Odpady przemysłu spożywczego jako substrat do biogazowni (parametry z EU Agrobioas)
 
W gorzelniach i browarach powstaje między innymi wywar gorzelniany i młóto (wysłodziny) browarnicze, które mogą być bazowymi substratami do produkcji biogazu. Łączenie biogazowni z gorzelnią jest racjonalne, ponieważ jest on wówczas dostawcą podstawowego kosubstratu, jak i odbiorcą ciepła z biogazowni, co  znacząco podnosi efektywność inwestycji.

Innym odpadem powstającym przy przerobie surowców pochodzenia rolniczego jest serwatka. Powstaje ona w zakładach mleczarskich podczas wytwarzania serów twardych i twarogów. Jest złożoną mieszaniną wielu wartościowych składników: węglowodanów (zwłaszcza laktozy), białek, tłuszczu, kwasów organicznych, witamin  i soli mineralnych. Z całkowitej objętości mleka wykorzystywanego do produkcji serów aż 80-90% opuszcza ten proces jako serwatka. Serwatka jest świetnym substratem fermentacyjnym. Ocenia się, że w Polsce objętość powstającej serwatki wynosi blisko  2 mln m3/rok. Ilość energii, jaką można uzyskać z takiej ilości serwatki w procesie fermentacji metanowej, mieści się w przedziale 198-560 GWh/rok. 
 

Mikrobiogazownie w Indiach wykorzytujące odpady spożywcze

Sektor rolno-spożywczy w Polsce rocznie produkuje się około 590 tysięcy ton odpadów z przetwórstwa mięsa oraz ponad 377 tys. Mg z przetwórstwa owoców i warzyw. Uwzględniając średnią zawartość w tych odpadach suchej masy organicznej oraz ich produktywność w przeliczeniu na biogaz, na ich bazie rocznie można by uzyskać ok. 60 mln m3 biogazu.     

Pozostałe artykuły na temat substratów do biogazowni: 
1. Substraty do produkcji biogazu - rośliny energetyczne
2. Substraty do produkcji biogazu - osady ściekowe
3. Substraty do produkcji biogazu - odpady hodowlane
4. Substraty do produkcji biogazu - odpady komunalne
Źródło: zdjęcia wikipedia.org (fot.MatthiasKabel)
Polecane
GOTOWE ZESTAWY FOTOWOLTAICZNE DO SAMODZIELNEGO MONTAŻU (kliknij i oszczędzaj na energii)