Dzisiaj jest: 19.4.2024, imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Mikrokogeneracja w domu

Dodano: 8 lat temu Czytane: 4036 Autor:
Redakcja poleca!

Mikrokogeneracja to proces proces, w którym jednocześnie produkuje się energię ciepną i energię elektryczną. Wykorzystuje się do tego małe urządzenia o średniej mocy.

Mikrokogeneracja w domu
Jest to rozwiązanie bardzo pożądane i coraz bardziej popularne, ze względu na to, że w większości obiektów zarówno publicznych jak i prywatnych wykorzystuje się jednocześnie oba rodzaje energii- elektryczną i cieplną. Proces ten jest nazywany również microCHP. Nazwa ta pochodzi od angielskiego określenia Micro Combined Heat and Power. Rozwiązania tego typu charakteryzują się niezwykle wysoką sprawnością sięgającą 85-96 procent. Dla porównania, w konwencjonalnej elektrowni sprawność wynosi niecałe 40 procent.

Zasada działania
Zasada działania jest prosta, tak jak sama idea mikrokogeneracji. Jedno urządzenie, a właściwie system urządzeń jednocześnie służy do wytwarzania prądu i ocieplania budynku. Takie systemy najczęściej składają się z kotłów olejowych lub gazowych albo opalanych za pomocą biomasy. Paliwo zostaje spalone, w wyniku czego powstaje ciepło. Energia cieplna zostaje zamieniona na mechaniczną, a w dalszym kroku na energię elektryczną. Jednocześnie energia cieplna zostaje odprowadzona do ocieplania budynku.
 
Mikrokogeneracja CHP w domu
Rys.1 Mikrokogeneracja CHP w domu - procentowy udział wykorzystania biogazu na produkcję energii elektrycznej, ogrzewanie i straty cielne

Korzyści i wady
Mikrokogeneracja posiada wiele zalet. Gdyby tak nie było, nie byłaby tak popularna. Pierwszą z zalet jest oszczędność pieniędzy energii i czasu. Podczas jednego procesu możliwe jest wyprodukowanie na raz dwóch rodzajów energii- elektrycznej i cieplnej. Wysoka sprawność pozwala w pełni wykorzystać paliwo użyte w procesie, zminimalizować straty przemysłowe, a co za tym idzie znacznie zmniejszyć koszty rachunków za energię elektryczną i ogrzewanie. Zużywanie mniejszej ilości paliwa przyczyni się do ochrony środowiska i klimatu. Poza tym w konstrukcjach mikrokogenracyjnych często stosuje się ekologiczne rodzaje paliw, jak na przykład biomasę. Kolejna zaleta to oszczędność miejsca. Jedno urządzenie zajmuje mniej miejsca niż dwa oddzielne systemy. Mikrokogeneracja jest rozwiązaniem jednocześnie nowoczesnym i ekologicznym. Zastosowanie jej w swoim domu automatycznie podnosi jego wartość i sprawia, że budynek staje się atrakcyjniejszy w przypadku jego sprzedaży. Mikrokogeneracja pozwala również częściowo uniezależnić się od dostaw energii elektrycznej. W razie niespodziewanej awarii i przerw w dostarczaniu prądu, instalacja taka może okazać się niezastąpiona.
 

 
Nic nie jest jednak pozbawione wad. Główną wadą mikrokogeneracji są wysokie koszty jakie trzeba ponieść podczas zakładania takiego systemu. Kolejny problem pojawia się w przypadku starych obiektów. Przy przebudowie istniejących już systemów cieplnych i energetycznych mogą pojawić się problemy konstrukcyjne, a koszty takiej przebudowy mogę jeszcze bardziej wzrosnąć. Kolejną wada mogą być problemy związane z odsprzedawaniem nadwyżek energii (przejście przez skomplikowany biurokratyczny proces).
Źródło: zdjęcia rheingas.de
Polecane

https://www.traditionrolex.com/15